logo
close
buty na silownie porady jakie wybrac blog

Jakie buty wybrać na siłownię?

18 stycznia 2020
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności

Jakie buty na siłownię?


Dobrze dobrane obuwie jest ważnym elementem podczas uprawiania sportu. Chodzi zarówno o wygodę użytkowania jak i bezpieczeństwo. Każda dyscyplina sportowa wymaga od butów innych cech, dlatego przed zakupem warto sprecyzować swoje wymagania w tym zakresie.

Kiedy szukamy butów na siłownię, do treningu z ciężarami musimy dobrze wiedzieć jaki model będzie dla nas odpowiedni. Najlepiej sprawdzi się tutaj specjalistyczne obuwie przeznaczone tylko i wyłącznie do podnoszenia ciężarów. Są to tzw. liftery, w których często  ćwiczą trójboiści, dwuboiści czy strongmani.

Taki rodzaj butów charakteryzuje się precyzyjnym dopasowaniem, stabilnością i lekko podwyższona piętą. Liftery są sztywne i najczęściej skórzane. Oprócz sznurowadeł, posiadają specjalną sprzączkę, dzięki której można mocniej zawiązać i spiąć but, podwyższając komfort w trakcie treningu.

Na co zwrócić uwagę?


Przed zakupem obuwia na siłownię warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:

1. Dobranie rozmiaru – pierwsza sprawa to odpowiednie dobranie rozmiaru. But nie może być za ciasny, bo będzie krępował ruchy i doprowadzi do bolesnych otarć. Za duży rozmiar to  z kolei brak stabilności podczas ćwiczeń z ciężarami.

2. Wysokość podwyższenia pod piętą – kolejny element to wysokość podwyższenia pod piętą. Zapewnia ono dodatkowe wsparcie pod piętą i jest bardzo pomocne w czasie wykonywania ciężkich przysiadów. Za niski obcas może powodować bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a za wysoki obciąża kolana.

3. Podeszwa – trzeci punkt to podeszwa. Musi zapobiegać ślizganiu, ale nie powinna utrudniać ruchu. Najlepiej sprawdzi się podeszwa o średniej trakcji.

4. Zabezpieczenie kostki – czwarty element – bardzo ważny – to zabezpieczenie kostki. Stabilizacja nogi to istotna rzecz, jednak but nie powinien utrudniać ruchu.  Dobrze, żeby buty nie miały zbyt wysokiej cholewki.

5. Materiał – piaty element – materiał. Obuwie do podnoszenia ciężarów musi być wykonane z wysokiej jakości, wytrzymałych materiałów. Dzięki temu posłużą nam one długi czas.

6. Sznurówki – w butach sportowych istotne są także sznurówki – nie mogą być za długie lub zbyt sztywne żeby się nie rozwiązywały i nie narażały na potknięcia. Osoby, które lubią nowinki, mogą wypróbować nowy gadżet, a mianowicie sznurowadła silikonowe. Tak naprawdę są to specjalne systemy zapięć, których po założeniu nie trzeba już zdejmować ani poprawiać.

Dzięki temu, że są elastyczne, nie krępują ruchów, nie powodują otarć na grzbiecie stopy, ale jednocześnie sprawiają, że but dobrze się trzyma. Sznurowadła sportowe to wbrew pozorom bardzo ważny element, na który koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę.

Podsumowanie


Reasumując – jeśli szukamy butów na siłownię i zamierzamy pracować na dużych ciężarach, warto zainwestować w profesjonalne obuwie. Dzięki temu zadbamy o swoja wygodę, bezpieczeństwo, ale też osiągniemy lepsze rezultaty.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności