logo
close
wybor apteki na co zwrocic uwage jak wybrac apteke portal wiedzy o zdrowiu ozdrowiezadbaj.pl

Na co zwrócić uwagę przy wyborze apteki?

17 marca 2021
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności

Kiedy łapie nas przeziębienie, boli głowa lub męczą problemy trawienne, chcemy działać szybko i skutecznie. Jeśli sytuacja nie wymaga wizyty u lekarza, pierwszym miejscem, do którego się udajemy jest apteka, gdzie dostaniemy leki na wszystkie nasze dolegliwości.

Apteka – dlaczego to najlepsze miejsce żeby kupić lekarstwa?

Nie każdy  z nas ma wiedzę na temat legalnego i bezpiecznego obrotu lekami. Niektóre lekarstwa dostępne bez recepty, możemy kupić w tzw. placówkach obrotu pozaaptecznego – np. w sklepach spożywczych, kioskach lub na stacjach benzynowych. Jest to oczywiście zgodne z prawem, ale lepiej leki kupować w aptece. Dlaczego?

  • Po pierwsze, apteka ma obowiązek  zapewnienia fachowej obsady. Dzięki temu  mamy pewność, że uzyskamy w niej kompleksową i profesjonalną poradę na temat właściwości i bezpieczeństwa kupowanych medykamentów. Wiele osób nie ma świadomości, że nawet produkty bez recepty, stosowane w niewłaściwy sposób, mogą wywołać niebezpieczne skutki uboczne, zatrucie, a w najgorszym wypadku śmierć.
  • Po drugie, kupując lekarstwa w aptece, mamy gwarancję, że były przechowywane w odpowiednich warunkach – właściwej temperaturze, wilgotności, z dala od promieni słonecznych.
  • Po trzecie, apteki śledzą wszystkie informacje na temat jakości produktów leczniczych oraz ich bezpieczeństwa. Jeśli stwierdza się jakieś nieprawidłowości, apteka wstrzymuje sprzedaż.
  • Po czwarte, kiedy kupujemy lekarstwo w aptece, mamy pewność, że otrzymujemy produkt niesfałszowany.  Niestety nielegalny obrót „podrabianymi” lekami jest sporym problemem w wielu krajach – w tym w  Polsce.

Proces weryfikacji autentyczności leków

Apteka ma obowiązek weryfikacji autentyczności leków. Reguluje to tzw. „dyrektywa fałszywkowa”, której celem jest zabezpieczenie legalnych kanałów dystrybucji leków przed produktami fałszywymi.  Podmiot wydający lek, sprawdza, czy nie nastąpiło naruszenie specjalnego zabezpieczenia  przed otwarciem i skanuje kod na opakowaniu, co pozwala upewnić się, że dany produkt jest autentyczny.  Powyższy system obejmuje niemal wszystkie leki na receptę, a także te dostępne w sprzedaży odręcznej, które zawierają omeprazol – substancję stosowaną w dolegliwościach wynikających z nadmiernej produkcji kwasu solnego w żołądku.
Wśród najczęściej fałszowanych leków wymienia się środki odchudzające, antykoncepcyjne, na potencję, leki przeciwzapalne, przeciwreumatyczne, przeciwwirusowe, stosowane w psychiatrii oraz  drogie leki przeciwnowotworowe. Powyższe lekarstwa bezwzględnie należy kupować w aptekach, a nie np. z podejrzanych sklepów internetowych.

Apteki stacjonarne 

Większość z nas w czasie choroby udaje się do najbliższej apteki stacjonarnej. Jako, że nie ma problemu z dostępem do aptek, każdy może skorzystać z oferty i fachowej porady farmaceuty w swoim miejscu zamieszkania. Zaletą korzystania z placówek stacjonarnych jest szybki dostęp do leku oraz możliwość konsultacji z wykwalifikowanym pracownikiem.
Apteki stacjonarne znajdują się zarówno w dużych jak i małych miastach, na wsiach, bardzo często zlokalizowane są przy przychodniach i szpitalach, dzięki czemu istnieje możliwość zrealizowania recepty zaraz po wizycie u lekarza.
Do wyboru mamy apteki sieciowe oraz prywatne. Te pierwsze bardzo często otwarte są 7 dni w tygodniu, dlatego w razie nagłej potrzeby, można udać się do nich nawet w niedzielę.

Apteki internetowe

Coraz większą popularnością cieszą się apteki internetowe. Pacjenci robią w nich zakupy z wyprzedzeniem, np. kiedy wiedzą, że kończy im się dany lek i muszą uzupełnić zapasy w domowej apteczce. Zaleta zakupów online to brak konieczności wychodzenia z domu co jest istotne w przypadku pacjentów z obniżoną odpornością. 
Często zdarza się także, że apteki internetowe mają nieco niższe ceny niż te stacjonarne. Jedyne utrudnienie to czas oczekiwania – np. kilka dni, ale osoby, które przywykły do tego rodzaju zakupów, wiedzą kiedy zamówić dany lek żeby doszedł na czas.

Apteka internetowa – jak sprawdzić czy jest legalna?

Wiele osób boi zamawiać się leki przez internet, ponieważ nie ma pewności czy dana apteka działa legalnie. Otóż wszystko można sprawdzić.  Przede wszystkim legalne apteki muszą posiadać na stronie odnośnik do Rejestru Medycznego, w którym możemy sprawdzić, czy dana placówka się w nim znajduje.  Apteka internetowa musi również posiadać stacjonarny punkt odbioru produktów. Taka informacje też powinna być zamieszczona na stronie internetowej. Apteki online mają także obowiązek  udostępnienia danych osób, które zarządzają placówką.

Zakupy online – na co uważać?

Decydując się na zakup leków czy preparatów bez recepty przez internet musimy być wyczuleni na wszelkie oszustwa. Absolutnie nie powinniśmy korzystać z oferty miejsc, które oferują sprzedaż leków na receptę bez konieczności posiadania tejże recepty. Podejrzenie powinny wzbudzać wszelkie cudowne tabletki czy inne produkty obiecujące nierealne korzyści – zrzucenie wagi w jeden dzień,  całkowite wygładzenie zmarszczek, usunięcie żylaków w weekend itp. Niestety wiele firm żeruje na ludzkiej naiwności i sprzedaje bezwartościowe środki za ogromne pieniądze. 

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności