logo
close

Na czym polega manipulacja stawu?

28 września 2022
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności

Fizjoterapia to pojęcie, które w ostatnich latach nabiera znaczącego znaczenia. Wszystko m.in. za sprawą dynamicznego rozwoju tej dziedziny, ale też dzięki rosnącej świadomości społeczeństwa oraz wzmożonych problemach związanych z naszym zdrowiem. To dyscyplina, która dostarcza nam rozwiązań pomagających w utrzymaniu oraz powrocie do maksymalnej sprawności ruchowej. Obecnie stosowane techniki sprawiają, że proces całego leczenia jest niezwykle efektywny i o wiele szybszy niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Jedną z powszechnie stosowanych metod jest manipulacja stawu, której przyjrzymy się dziś nieco bliżej.

Czym jest manipulacja stawu?

Mówiąc o manipulacji stawu należy wziąć pod uwagę szereg technik, które są stosowane w obrębach stawu krzyżowo-biodrowego, międzykręgowego oraz w stawach kończyn. Manipulacja stawu polega na przekazaniu szybkiego impulsu, który charakteryzuje się maksymalną prędkością przy jednoczesnej minimalizacji zakresu ruchu. Inaczej mówiąc jest to przyłożenie do stawu pacjenta siły o dużej szybkości i małej amplitudzie. Takie działanie powoduje powstanie gwałtownego podciśnienia, co powoduje natychmiastowe rozluźnienie tkanek. Jest to swego rodzaju reset naszego układu nerwowego.

Abstrahując od powyższych rozważań należy przyjrzeć się nieco bliżej samemu zabiegowi, któremu często towarzyszy charakterystyczny trzask wynikający z zależności pomiędzy siłą działającą na staw, a odległością pomiędzy powierzchniami stawowymi. Wspomniany odgłos jest związany z podciśnieniem wywołującym zjawisko próżni. Co ciekawe, naukowcy zauważyli, że odgłos ten należy traktować nie tylko jako pozytywny aspekt manipulacji stawu. Jest to swego rodzaju ostrzeżenie, które angażuje do zastosowania co najmniej 20 minutowej przerwy pomiędzy kolejnym impulsem.

Jakie efekty daje manipulacja stawu i kto ją wykonuje?

Manipulacja stawu przyczynia się przede wszystkim do przywrócenia prawidłowego zakresu ruchu. W związku z tym mamy do czynienia nie tylko ze wzrostem sprawności, ale też poniekąd działaniem przeciwbólowym tej metody. Z racji charakteru zabiegu wyróżnia się trzy podstawowe kategorie metod mierzących efekt: neurofizjologiczne, mechaniczne oraz psychiczne. Każda z nich przyczynia się do oceny końcowego rezultatu. Wśród głównych czynników wskazuje się m.in. na wzrost poziomu beta-endorfin czy efekt placebo. Szczególnie ciekawy jest ten drugi parametr, który został przebadany przez naukowców. Jeden z terapeutów miał za zadanie ułożyć pacjentów w odpowiedniej pozycji i stosować się tylko i wyłącznie do dotyku. Nieznaczna część osób wskazała po takim działaniu na nieco mniejszy ból. To właśnie dlatego zakłada się, że placebo dzięki psychice pacjentów stanowi 10-25 % korzyści całej manipulacji.

Warto również wiedzieć, że manipulacja stawu jest wykonywana z reguły przez doświadczonych fizjoterapeutów. Dzieje się tak m.in. dlatego, że wymaga dobrej koordynacji ruchowej terapeuty oraz stosunkowo dużej siły.

Przeczytaj więcej o tym, jak zadbać o dobrą kondycję stawów – www.hyalutidin.pl

Przeciwwskazania do manipulacji stawu

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki mogące stanąć na przeszkodzie do wykonania tego typu zabiegów klasyfikuje się je na względne oraz bezwzględne. Co ciekawe, głównym przeciwwskazaniem może być brak jakichkolwiek innych przeciwwskazań. Poza tym, spotkamy się z szeregiem innych, bezwzględnych obostrzeń, które mogą uniemożliwić przystąpienie do leczenia. Mamy na myśli m.in:

  • stany zapalne,
  • nowotwory kości,
  • zapalenia szpiku,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • ciągły, niemechaniczny ból oraz uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Oczywiście, lista przeciwwskazań jest zdecydowanie dłuższa, niemniej jednak należy mieć na uwadze to, że każdy przypadek powinien być rozpatrzony indywidualnie z fizjoterapeutą Sport-reh, który podejmie końcową decyzję co do leczenia.

 

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności