logo
close
ozonoterapia katowice

Ozonoterapia Katowice – czym jest i kiedy warto ją rozważyć?

28 kwietnia 2023
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności, Materiały sponsorowane

W Polsce, podobnie jak w wielu innych rozwiniętych krajach świata, szybko rośnie zainteresowanie alternatywnymi metodami terapii. Jedną z nich jest ozonoterapia. Choć wiele osób dopiero teraz zetknęło się z tą nazwą, to warto wiedzieć, że metoda jest znana od wielu lat i z powodzeniem stosowana w licznych przypadkach problemów zdrowotnych. Gdzie skorzystasz z ozonoterapii w Katowicach? Na czym to właściwie polega i jakie efekty może przynieść ta forma terapii? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czym jest ozonoterapia?

Ozonoterapia to metoda terapii alternatywnej, która została opracowana w połowie XX wieku przez irlandzkiego lekarza George’a Stokera. Polega na tzw. inaktywacji, czyli inaczej pisząc – neutralizacji patogenów chorobotwórczych przy pomocy odpowiednio dobranej mieszaniny tlenu i ozonu.

Brzmi skomplikowanie, a nawet groźnie? Spokojnie, terapia ozonem jest doskonale znana, stosowana od dawna, a procedury ozonoterapii praktycznie wykluczają ryzyko wystąpienia jakiegokolwiek zagrożenia dla organizmu – oczywiście pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do przeprowadzenia tego zabiegu.

Na czym polega zabieg ozonoterapii?

Pisząc w dużym skrócie: zabieg zaczyna się od konsultacji lekarskiej, której celem jest poznanie stanu zdrowia pacjenta i problemów, z jakimi się zmaga, a które mogą zostać rozwiązane czy zredukowane poprzez podanie ozonu w wymaganym stężeniu. Jeśli lekarz uzna, że pacjent kwalifikuje się do zabiegu, to przechodzimy do następnego etapu.

Jest nim pobranie krwi. Odpowiada za to wykwalifikowana pielęgniarka, która pobiera około 200 ml krwi z żyły pacjenta. Krew następnie jest poddawana nasyceniu ozonem i wprowadzona z powrotem do żyły.

Cały zabieg zajmuje około 10-15 minut, jest mało inwazyjny, relaksujący, sprzyja odpoczynkowi, a po jego zakończeniu pacjent może od razu wrócić do domu.

Rada

Zaleca się, aby w ramach jednej terapii poddać się około 10-20 zabiegom, po dwa w tygodniu. Częstotliwość jest uzależniona od rodzaju problemu zdrowotnego, z jakim zmaga się pacjent.

Co to właściwie daje?

Ozonoterapia ma na celu zneutralizowanie patogenów chorobotwórczych, które odpowiadają za różne stany chorobowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o bakterie i wirusy, ale też grzyby. Warto wiedzieć, że obecnie ozonoterapia zaczyna być już traktowana w kategorii alternatywy dla klasycznej antybiotykoterapii.

Na co może pomóc ozonoterapia?

Ozonoterapia jest metodą, którą najczęściej wykorzystuje się w przypadkach przewlekłego bólu, wyczerpania organizmu (w wyniki przepracowania czy intensywnego uprawiania sportu), jak i szeregu chorób przewlekłych.

Do najczęstszych wskazań dla ozonoterapii możemy zaliczyć:

 • żylaki,
 • wrzody żołądka,
 • przewlekłe zmęczenie,
 • choroby układu krążenia (w tym nadciśnienie czy miażdżycę),
 • choroby i osłabienie naczyń krwionośnych,
 • boreliozę,
 • cukrzycę,
 • choroby o podłożu reumatycznym,
 • bóle stawów, mięśni i kręgosłupa,
 • bóle głowy (w tym migrenowe),
 • stany zapalne wątroby,
 • choroby dermatologiczne i autoimmunologiczne (w tym łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry).

Gdzie skorzystasz z ozonoterapii w Katowicach?

Ozonoterapię oferują specjalistyczne centra medyczne, które specjalizują się w alternatywnych metodach terapii zdrowotnej. Jednym z nich jest Centrum Psychologiczno-Medyczne Strefa Komfortu w Katowicach, w którym ozonoterapię przeprowadza wykwalifikowana pielęgniarka, oczywiście w sterylnych i komfortowych warunkach. Zabieg jest poprzedzany konsultacją lekarską.

Podsumowując: ozonoterapia to ciekawy sposób na uzupełnienie podstawowego leczenia różnych chorób, jak i na ogólne poprawienie swojego dobrostanu. Szeroki zakres zastosowania tej formy terapii oraz fakt, że jest bezpieczna dla organizmu, stanowią jej kluczowe zalety.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności