logo
close
Rola soków owocowo-warzywnych w diecie człowieka

Rola soków owocowo-warzywnych w diecie człowieka

22 lutego 2022
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności

Soki owocowo-warzywne to witaminy i minerały podane na tacy, które żołądek strawi bez żadnego wysiłku. Organizm szybko zostanie odżywiony, a ponieważ nie będzie on musiał wyczerpywać swej energii na trawienie, będziemy odczuwać więcej siły do działania. Obecne w naszej diecie soki z owoców i warzyw wpłyną na lepszy sen, będziemy po nim budzić się rześcy i z dobrym humorem. Soki, o których mowa, mają także wpływ na wygląd naszej sylwetki, która po pewnym czasie staje się smuklejsza.

Jak to się dzieje, że soki owocowe i warzywne dają nam zdrowie?

Musimy podkreślić, że prozdrowotne są wyłącznie zdrowe soki owocowe bez dodatku sztucznego cukru i konserwantów. Najlepiej, gdy są wyciśnięte w warunkach domowych i wypite zaraz po ich przygotowaniu. Można jednak sobie życie ułatwić i skorzystać z oferty sklepów, które mają świeże soki owocowe i warzywne z krótkim terminem przydatności lub koncentraty. Dzięki krótkiej daty ważności od momentu wyprodukowania soku mamy pewność, że artykuły te są wolne od szkodliwych dla nas konserwantów.

Dzięki świeżym sokom z warzyw i owoców dostarczymy organizmowi dużo witamin, minerałów, błonnika i innych związków potrzebnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Świeże soki owocowe zawierają wyłącznie własny cukier (fruktozę), znajdujący się w sposób naturalny we wszystkich owocach. Jest on dla nas bezpieczny pod warunkiem, że nie jest dodawany w sposób sztuczny.

Co to znaczy sztuczny cukier w sokach owocowych?

Sztuczny cukier owocowy jest wówczas, gdy zostanie on pozyskany z owoców i skrystalizowany. Każdy biały cukier z torebki (nie tylko ten z buraków cukrowych, który ma najwyższy poziom glikemiczny) może zaszkodzić, jeżeli będzie używany ponad miarę.

Jakie soki owocowe wprowadzić do diety?

Soki owocowe warto pić codziennie – jedną szklankę na śniadanie. Można też wykorzystać je wraz z sokami warzywnymi podczas treningów. Picie samej wody powoduje wypłukiwanie związków mineralnych z organizmu. Lepiej dodawać ją do soków. W ten sposób woda z sokiem owocowym lub warzywnym nawodnią organizm i dostarczą ważnych elementów odżywczych. Soki takie dają siłę nie tylko podczas uprawiania sportu, ale także w zawodowej i domowej pracy. Mają również właściwości odchudzające i czynią to w bezpieczny dla nas sposób.

Warte do zaproponowania są soki z owoców rodzimych całorocznych oraz sezonowych. Jeśli szukamy coś egzotycznego, możemy pokusić się o wspaniały w smaku sok z jagody kamczackiej od Olejznatury.pl, będącej wspaniałym dostarczycielem większości składników odżywczych. Co ciekawe, możemy tę jagodę uprawiać we własnym ogródku. W sklepach ze zdrową żywnością znajdziemy soki z tych owoców w postaci płynnej oraz w koncentratach itp. Sok z tej jagody ma bardzo intensywną barwę, dlatego można go rozcieńczać z wodą i nadal cieszyć się mocnym kolorem napoju.

Co zawiera sok z jagody kamczackiej?

Jagoda kamczacka to dla nas ogrom dobroci prozdrowotnych. Świetnie odżywia nasz organizm pod względem witaminowym i mineralnym oraz wpływa na podwyższenie naszej odporności immunologicznej. Zatem jagoda z Kamczatki koniecznie powinna znaleźć się w naszym jadłospisie. Warto po nią sięgać przez cały rok podczas intensywnych treningów lub sporadycznie w okresach jesienno-zimowych i na przedwiośniu oraz w trakcie przemęczenia i gdy jesteśmy podatni na choroby. Korzystne jest także spożywanie soku z kamczackiej jagody, gdy czujemy, że „coś nas bierze”. Możemy wówczas do soku w filiżance dodać łyżeczkę miodu. Dzięki temu przeziębienie przejdziemy łagodnie lub zapobiegniemy jego rozwinięciu.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności