logo
close

Sklepy zielarskie – jak wybrać odpowiedni?

2 marca 2021
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności

Przeziębienie, grypa, problemy żołądkowe, podwyższone ciśnienie, ból głowy – od czasu do czasu każdy z nas boryka się z różnymi problemami zdrowotnymi. Jeśli nie są one przewlekłe i na tyle poważne żeby iść do lekarza, zwykle próbujemy pomóc sobie sami. W tym celu najczęściej udajemy się do sklepu z lekami, a oprócz tradycyjnych aptek, coraz większą popularnością cieszą się sklepy zielarskie.

Ziołolecznictwo – na czym polega?

Zioła w medycynie stosowane są już od czasów starożytnych. Różnego rodzaju mieszanki od wieków pomagają   nam przy wielu schorzeniach. Wraz z rozwojem farmacji, fitoterapia ( leczenie z pomocą ziół) odeszła w zapomnienie, ale obecnie obserwujemy ponowny wzrost zainteresowania naturalnymi sposobami na odzyskanie zdrowia. Mimo, że większość leczniczych roślin mamy na wyciągnięcie ręki, aby cieszyć się ich medycznymi właściwościami, należy dysponować ogromną wiedzą. 
Jeśli nie chcemy sobie zaszkodzić, zamiast samodzielnych zbiorów, najlepiej udać się do sklepu zielarskiego, gdzie wykwalifikowany personel pomoże dobrać odpowiedni produkt na nasze dolegliwości. Mamy wtedy również gwarancję, że rośliny pochodzą z  bezpiecznych, niezanieczyszczonych upraw.

Sklep zielarski – asortyment

W sklepach zielarskich  kupimy przede wszystkim zioła – „czyste” oraz mieszanki różnych gatunków, które pomogą nam w określonych dolegliwościach.  Na miejscu możemy oczywiście liczyć na specjalistyczną poradę pracownika sklepu. Są to najczęściej osoby, które posiadają udokumentowaną wiedzę w temacie  fitoterapii, dietetyki itp. 
Oprócz ziół, w sklepach z naturalnymi lekami znajdziemy często różnego rodzaju witaminy, suplementy diety, nalewki zdrowotne,  syropy, kremy, maści, kosmetyki lecznicze oraz zdrowe produkty spożywcze – np. zamienniki cukru, różne rodzaje soli, oleje itp.
Produkty poukładane są pod względem ich właściwości – mamy np. regał z lekami na przeziębienie, drogi moczowe, układ pokarmowy, kości i stawy, włosy, preparaty przeciwbólowe itp. Decydując się na dany produkt zawsze warto udzielić sprzedawcy informacji na temat przyjmowanych leków. Niektóre zioła mogą wchodzić z nimi w interakcję, dlatego profesjonalna porada to podstawa.

Sklep zielarski stacjonarny czy online

Obecnie wraz ze wzrostem zainteresowania medycyną naturalną, sklepy zielarskie pojawiają się jak grzyby po deszczu. Możemy znaleźć je nie tylko w większych miastach, ale również  małych miejscowościach. Zaletą punktów stacjonarnych jest możliwość skorzystania z fachowej porady i dostępność  potrzebnych produktów „od ręki”.
Jeśli jednak w pobliżu naszego miejsca zamieszkania nie ma takiego sklepu, dobrym pomysłem są zakupy online. Internetowe sklepy z naturalnymi suplementami i ziołami są dostępne dla każdego. Wystarczy odwiedzić wybraną stronę, wybrać kategorię, która nas interesuje i konkretny produkt, a po zapłaceniu czekać na przesyłkę. Sklepy online dzięki opisom produktów dają możliwość zapoznania się z ich właściwościami i ewentualnymi przeciwwskazaniami,  co może zastąpić nam poradę. W razie wątpliwości zawsze można napisać do obsługi maila z pytaniem.

Sklepy zielarskie – ceny

Ceny wielu ziół ze względu na ich powszechną dostępność są  względnie niskie.  Niektóre produkty – takie jak naturalne kosmetyki czy produkty spożywcze, mogą być nieco droższe niż te, które kupimy w znanych marketach, ale płacimy za lepszą jakość i profilaktykę zdrowotną. Zdecydowanie lepiej wydać nieco więcej za dobry produkt w ramach dbania o z drowie, niż płacić duże pieniądze za leczenie poważnych chorób.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności