Jak biegać żeby schudnąć?

Jak biegać żeby schudnąćBieganie stało się jednym z najpopularniejszych sportów. To aktywność fizyczna, którą może uprawiać prawie każdy.

Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie dla biegacza oraz odzież sportową i ruszyć przed siebie.

Regularny trening biegowy, niezależnie od czasu i ilości przebytych kilometrów, daje ogromne korzyści ludzkiemu organizmowi. Dlaczego warto zdecydować się na bieganie?

Jakie więc korzyści uzyskuje ludzki organizm, który decyduje się na regularny trening? Czy każdy powinien biegać, a może są przeciwwskazania względem tej aktywności fizycznej?

Bieganie a odchudzanie

bieganie a odchudzanieWśród licznych treningów aerobowych, to bieganie najlepiej wspomaga proces odchudzania. Możliwość szybkiego zrzucania nadwagi jest jednym z najważniejszych argumentów, przemawiających za tym, że warto zacząć trenować bieganie. Podczas każdego treningu biegowo można stracić dużą ilość kalorii, co przekłada się na obniżkę wagi.

Wystarczy przeprowadzać treningi co drugi dzień, by po kilkunastu dniach zauważyć pierwsze, pozytywne efekty. Oczywiście wraz z bieganiem (czy jakąkolwiek aktywnością fizyczną) musi być stosowana odpowiednia dieta. Dobrze przygotowane menu wspomoże zrzucanie kilogramów, równocześnie dając odpowiednie pokłady energii, niezbędne do osiągania coraz lepszych wyników treningowych.

Bieganie efekty

Jak biegać żeby schudnąćRegularny trening biegowy znakomicie wpływa na wzmocnienie serca, zwiększa jego wydolność.

Zwiększona wydolność mięśnia sercowego powoduje, że musi wykonać ono znacznie mniej pracy, jest mniej obciążony oraz jeszcze lepiej wpływa na ukrwienie całego organizmu.

Odporniejszy, zahartowany organizm

Bieganie pozwala hartować organizm, doskonale go uodparnia. Systematyczny trening, także w trakcie kiepskich warunków atmosferycznych powoduje, że organizm jest mniej podatny na różnego rodzaju infekcje czy przeziębienia.

Większe pokłady energii

Jak biegać żeby schudnąćWszyscy, którzy spędzają czas aktywnie poprzez bieganie, mogą być pewni, że będą mieli więcej energii. Wynika to z faktu większego dotlenienia, które odbywa się w trakcie biegania.

Prowadząc siedzący tryb życia, pracując za biurkiem, spędzając mało czasu na świeżym powietrzu, organizm odczuwa zmęczenie.

Wystarczy wyjść na świeże powietrze, pobiegać, by zmęczenie przeszło, organizm został prawidłowo dotleniony.

Bieganie skutecznym sposobem na stres

Jak biegać żeby schudnąćBiegając, można znakomicie poradzić sobie ze stresem. Indywidualny trening biegowy to czas, w którym można przemyśleć wiele rzeczy, oczyścić mózg z negatywnych informacji i emocji. Podczas większego wysiłku wydzielają się endorfiny, potocznie nazywane hormonem szczęścia.

Jeżeli to możliwe, to warto przeprowadzać treningi na terenach zielonych, np. parki czy las. To zdecydowanie bardziej komfortowa opcja dla organizmu niż bieganie po zabetonowanym mieście.

Kto nie powinien biegać?

Mimo licznych zalet związanych z bieganiem, jest grupa osób, która nie powinna rozpoczynać tej formy aktywności fizycznej. Kto musi poszukać innego rodzaju aktywności fizycznej? Komu bieganie może przynieść więcej szkód niż korzyści?

Wszystkie osoby, które mają znaczną otyłość. Bieganie będzie niebezpiecznym obciążeniem dla serca, układu krążenia oraz stawów. Osoby, które mają chorobę niedokrwienną serca, a także niewydolność krążenia, pod żadnym pozorem nie powinny biegać. Nadciśnienie tętnicze, niewyrównana cukrzyca, a także zaburzenia rytmu serca również nie pozwalają na regularne treningi biegowe.