Jak się zmotywować do odchudzania?

Chyba nie ma osoby, która borykając się z nadwagą, nie marzy o idealnym ciele. Smukła sylwetka, wyrzeźbione mięśnie, doskonałe zdrowie, to liczne zalety związane z osiągnięciem idealnej wagi. Pojawiająca się wizja tego rodzaju sprawia, że zaczyna się myśleć o odchudzaniu. Jednak od samych myśli do osiągnięcia wymarzonej wagi długa droga.

Wśród wielu osób pojawia się jedynie teoria, planowanie, analizowanie, a brakuje praktyki, czyli rozpoczęcia odchudzania. Niektórzy mimo chęci już po kilku czy kilkunastu dniach zarzucaj pomysł odchudzania, wracając do punktu wyjścia. Co należy zatem zrobić, aby odchudzać się bez przeszkód? Jak rozpocząć zrzucanie kilogramów, w jaki sposób motywować się do odchudzania?

 

Metoda małych kroków

Lepiej stawiać sobie małe cele, ale racjonalne, bez problemu do osiągnięcia. Rozłożyć w czasie kolejne etapy chudnięcia, dobijania do konkretnej wagi. Odchudzając się, można trafić na zastoje, można się spodziewać, że kilogram zrzucony tygodniowo to dobrze i zdrowo. Kto planuje zrzucać po 5 kg w tygodniu, może dość szybko się zniechęcić, gdy waga będzie płatać figla. Odchudzanie to proces wymagający i uczący cierpliwości, dlatego motywując się, warto działać metodą małych kroków.

 

Konkretny, dokładny plan działania

Bez przygotowanego uprzednio planu działania, odpowiedniego podejścia do codziennego menu, a także aktywności fizycznej, która na stale powinna zagościć w życiu osób odchudzających się, niezwykle trudno osiągnąć cel. Doskonale skrojony plan, mając rozpisany każdy dzień po kolei, nie powinno być problemów z długotrwałym procesem odchudzania. To doskonały bodziec motywacyjny. Brak zaplanowanych działań dość często prowadzi do słomianego zapału i zarzucenia myśli o zrzucaniu nadwagi.

 

Wsparcie otoczenia, sukcesy innych osób

Dobrze jest posiadać ogromne wsparcie ze strony bliskich osób. Takie wsparcie rozumie się nie tylko poprzez dobre słowo, ale również współuczestnictwo w diecie, aktywności fizycznej. Kiedy domownicy jedzą identyczne posiłki, odmawiają sobie słodkości, niezdrowego jedzenia, a także trenują wspólnie z osobą odchudzającą się, to pojawia się większa motywacja. Równocześnie widząc wśród znajomych sukcesy w odchudzaniu, znacznie wzrasta motywacja. Skoro inni mogą, to i samemu można z sukcesem zrzucać kilogramy.

 

Zły stan zdrowia, kiepskie samopoczucie i choroby

Nikomu nie należy życzyć motywacji do odchudzania, związanej z kiepskim stanem zdrowia. Jednak jest grono osób, które w wyniku różnych chorób, słabego samopoczucia musi przejść na dietę. Działa to dla nich motywująco, równocześnie przyczyniając się do jedzenia zdrowych posiłków i gubienia zbędnych kilogramów.

 

Nie myśleć o diecie

Dobrze jest się motywować i skutecznie odchudzać nie myśląc o diecie, nie uważać jej za karę. Nowe menu, rewolucyjne zmiany w życiu, wszystko to prowadzi nie tylko do odchudzania. To tak naprawdę nowy styl życia. Dlatego bardzo istotnym w motywacji odchudzania jest przyjąć odpowiednią, pozytywną postawę względem diety.

 

Zaczynam od jutra

To niestety demotywujące działanie, szczególnie gdy to od jutra jest przeciągane w nieskończoność. Od poniedziałku, od nowego miesiąca, albo od nowego roku. Aby zmotywować się do odchudzania, dietę należy rozpocząć natychmiast, nie czekając nie wiadomo na co.

 

Wzajemna motywacja osób odchudzających

Celem zwiększenia motywacji, poszukiwania słów otuchy, kiedy zaczyna się kryzys, warto skorzystać z różnego rodzaju forów internetowych, grup dyskusyjnych, gdzie gromadzą się osoby odchudzające. Taka duża grupa wsparcia daje porządną motywację, gwarantuje pomoc w wielu sytuacjach.