logo
close
Planujesz operację piersi Sprawdź co warto wiedzieć zanim podejmiesz decyzję powiekszanie piersi blog

Planujesz operację piersi? Sprawdź co warto wiedzieć

10 grudnia 2018
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Operacje plastyczne

Powiększanie piersi to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w chirurgii plastycznej. Oprócz zmiany ich wielkości, przy pomocy skalpela można skorygować kształt i  pozbyć się innych mankamentów w obrębie biustu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto jednak rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, ponieważ nie jest to prosty zabieg kosmetyczny, a  operacja, która jakby nie było, jest poważną ingerencją w nasz organizm. 

Konsultacje z lekarzem


Pierwszą ważną kwestią jest szczera rozmowa z lekarzem. Zanim zaczniemy snuć marzenia o pięknych, jędrnych piersiach, musimy dowiedzieć się czy operacja plastyczna jest dobrym rozwiązaniem akurat dla nas. W wywiadzie ze specjalistą powinnyśmy udzielić informacji o wszystkich swoich chorobach, przyjmowanych lekach i innych ważnych kwestiach, które mogą mieć wpływ na możliwość przeprowadzenia zabiegu. Następnie wykonywane są badania – m.in. morfologia krwi, RTG klatki piersiowej, EKG, ocena krzepliwości krwi, USG lub mammografia piersi. Konieczne jest także szczepienie przeciw żółtaczce typu B.

Decyzja o zabiegu


Kiedy spełniamy wszystkie kryteria medyczne, żeby poddać się operacji, warto przeprowadzić bilans zysków i strat.  Musimy przemyśleć, czy wygląd naszych piersi przeszkadza nam na tyle, aby: wydać na zabieg dużo pieniędzy, znieść ból pooperacyjny, rehabilitację, nosić specjalną odzież uciskającą, zaakceptować blizny i co ważne – zmierzyć się z ewentualnymi powikłaniami.
Czasami może okazać się, że pomysł o powiększeniu czy plastyce piersi jest chwilowym kaprysem i nie warto podejmować ryzyka, ani męczyć się, ponieważ biust nie wygląda aż tak źle i można skorygować go odpowiednim stanikiem, ćwiczeniami czy kosmetykami. Jeśli jednak podejmiemy świadomą decyzję o operacji, warto wybrać sprawdzoną placówkę i chirurga z rekomendacjami. 

W jaki sposób znaleźć dobrego chirurga plastyka?


Otóż taki lekarz powinien posiadać odpowiednie certyfikaty i należeć do Polskiego Towarzystwa Chirurgów Plastyków. Ponadto  dobrze aby specjalizował się akurat w tym zabiegu, któremu mamy się poddać i posiadał pozytywne opinie dotychczasowych pacjentów (  można to sprawdzić w grupach i na forach internetowych). Uczciwy i odpowiedzialny chirurg musi udzielić nam wszystkich informacji na temat zabiegu – również tych mniej wygodnych – o możliwych niedogodnościach  czy powikłaniach.
Dobrze, aby podarował nam szczegółową broszurkę informacyjną, tak abyśmy w domu, spokojnie mogły zapoznać się ze wszystkim i podjąć decyzję bez presji. Jeśli któryś z tych punktów nie zostanie spełniony lub cena zabiegu będzie dużo niższa niż w innych klinikach, powinnyśmy zrezygnować z usług takiej placówki.

Jakie zabiegi piersi możemy przeprowadzić w celu poprawy ich wyglądu?


Najpopularniejsze operacje to:

Powiększenie piersi 

Najczęściej pod tkankę gruczołową albo mięsień piersiowy wkłada się silikonowy implant. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa ok. godziny. Pacjentka po operacji pozostaje w klinice dobę, na wypadek reakcji alergicznej, która zdarza się jednak rzadko. Po 2 tygodniach od zabiegu zdejmuje się szwy, chyba, że zastosowano szwy wchłanialne.
Przed  ich zdjęciem trzeba nosić specjalny biustonosz podtrzymujący piersi, nie wolno dźwigać ani spać na brzuchu. Po zdjęciu szwów, wyżej opisany stanik trzeba nosić jeszcze przez okres 6 tygodni. Powrót do dawnej formy następuje zwykle po 2 – 3 miesiącach. Zanim upłynie tyle czasu piersi mogą być obrzęknięte i słabiej wrażliwe na dotyk.
Cena operacji to ok. 8  tys. zł.

Tymczasowe powiększenie biustu 

Jest to nowoczesna i mało inwazyjna metoda powiększania piersi. Stosuje się tu specjalny żel z kwasem hialuronowym, który utrzymuje się w ciele ok. 1- 2 lat. Preparat nadaje się do powiększania wyniosłości piersiowych czy korekty asymetrii piersi. Najlepsze efekty uzyskuje się podczas powiększania piersi symetrycznych o jeden rozmiar.  Żel aplikuje się w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym, a cała procedura jest prosta i nie wymaga skomplikowanego postępowania po zabiegu. Należy jednak przez 2 tygodnie nosić specjalny biustonosz.
Tego rodzaju zabiegu nie powinno się przeprowadzać u kobiet ciężarnych i karmiących ani u tych, które miały powiększany biust implantami. Przeciwwskazaniem są także torbiele, zagrożenie chorobą nowotworową, choroby tarczycy, wątroby, nerek,  ostre i przewlekłe infekcje, zaburzenia krzepliwości krwi, miesiączka, uczulenie na kwas hialuronowy. Po zabiegu przez ok. 14 dni może być widoczny obrzęk i zaczerwienienie.
Cena: ok. 14 tys. zł.

Korekcja asymetrycznych piersi

Zabieg polega na powiększeniu mniejszej piersi lub zmniejszeniu i podniesieniu większej. Czasami można połączyć obie techniki.
Operacja trwa ok. 2- 3 godzin, a jej koszt to ok. 10 tys. zł.

Pomniejszenie piersi

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa ok. 4 godzin. Operacja polega na pozbyciu się tkanki gruczołu piersiowego i skóry. Blizny goją się ok. 14 dni. Niestety po takim zabiegu kobieta nie może już karmić piersią, dlatego zabieg ten wykonuje się kiedy naprawdę wielkość biustu stanowi poważny problem – obciąża kręgosłup i …psychikę.
Operacja nie należy do łatwych, ponieważ przy dużych piersiach ciężko jest przesunąć szypułę, na której osadzona jest brodawka. Jeśli zostanie ona przeniesiona źle, może wywołać to nawet martwicę tkanek. Z tego powodu często najpierw wycina się brodawkę wraz z otoczką, a dopiero później przeszczepia się ją w odpowiednie miejsce, już po usunięciu nadmiaru tkanki i skóry. 
Koszt zabiegu to ok. 9 tys. zł.

Podniesienie piersi

Zabieg polega na usunięciu nadmiaru skóry oraz podniesieniu i ukształtowaniu gruczołu piersiowego. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, a szwy usuwa się po 14 dniach. Blizny są w tym wypadku prawie niezauważalne i rzadko występują powikłania.
Cena zabiegu to ok. 8 tys. zł.

Korekcja wciągniętych brodawek

Ten zabieg przeprowadzany jest dość rzadko. Problem wiąże się ze zbyt krótkimi przewodami mlekowymi. Operacja zwykle przeprowadzana jest u pań, które nie planują urodzenia dziecka i trwa ok 1,5 godziny. Szwy usuwane są po 10 dniach, a przez ten czas brodawki mogą być mniej wrażliwe na dotyk. Niestety w większości przypadków po takim zabiegu kobieta traci możliwość karmienia piersią.
Koszt operacji to ok. 2 tys. zł.

Operacje piersi a karmienie dziecka – ważne informacje


Wiele pań zastanawia się czy po zabiegu powiększenia biustu, będą mogły karmić piersią.  Otóż w przypadku powiększenia – u kobiet, które nie rodziły lub planują mieć jeszcze dzieci, implant umieszcza się pod mięśniem klatki piersiowej. Dzięki temu nie powinno być problemów z karmieniem piersią. Implant umieszczony w taki sposób nie wpływa też na powstawania chorób nowotworowych ani autoimmunologicznych. Po zakończeniu laktacji należy jednak wymienić implanty i wykonać tzw. lifting – czyli ujędrnienie i podniesienie piersi. Po zmniejszeniu biustu, tak jak w przypadku wciągniętych brodawek, karmienie jest najczęściej niemożliwe.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności