logo
close
Najpopularniejsze zabiegi modelujace sylwetke zabiegi na cialo Medycyna estetyczna zabiegi cena

Najpopularniejsze zabiegi modelujące sylwetkę

18 lipca 2020
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Zabiegi na ciało

Modelowanie sylwetki a odchudzanie

Choć wielu może to zdziwić – zabiegi wyszczuplające oferowane przez profesjonalne gabinety, nie służą jedynie zrzuceniu zbędnych kilogramów. Mimo, że medycyna estetyczna oferuje cały wachlarz nowoczesnych metod modelowania sylwetki bez ingerencji chirurgicznej, nie jest to sposób na odchudzanie. Przed zabiegiem należy odpowiednią dietą i aktywnością pozbyć się nadmiernego tłuszczu.
Zabiegi wyszczuplające stosowane w gabinetach medycyny estetycznej służą wyszczupleniu konkretnych partii ciała. Jako że komórki tłuszczowe, które najbardziej nam doskwierają, gromadzą się przeważnie w warstwie podskórnej, łatwo do nich dotrzeć i zniszczyć przy pomocy odpowiednio dobranych technik. Może to być ostrzykiwanie określonym preparatem, zastosowanie lasera czy ultradźwięków. Bez względu na to jaką metodę wybierzemy, efektem będzie zawsze nieodwracalne zniszczenie komórek tłuszczowych, które następnie w naturalny sposób zostaną wydalone z organizmu.
Zabiegi tego typu sprawią, że wymodelujemy wybrany fragment ciała albo całą sylwetkę, ale należy pamiętać, że modelowanie nie jest równoznaczne z odchudzaniem. Zanim zdecydujemy się na podobną procedurę, warto o tym wiedzieć, ponieważ nie istnieje cudowny zabieg, dzięki któremu bezwysiłkowo osiągniemy piękną figurę. Praca, którą wykonają lekarze, zawsze musi być uzupełniona naszą aktywnością oraz zbilansowaną dietą.
Modelowanie sylwetki polega na pozbyciu się nadmiernej tkanki tłuszczowej z konkretnych partii ciała. W celu osiągnięcia najlepszych efektów, lekarze zalecają aby 2 lub 3 tygodnie przed zabiegiem stosować dietę niskotłuszczową oraz masaż klasyczny albo limfatyczny, który rozluźni zbity tłuszcz i ułatwi jego późniejsze usunięcie. Zabieg powinien być oczywiście poprzedzony konsultacją lekarską i wykonaniem podstawowych badań takich jak chociażby pomiar ciśnienia. Istotne jest aby zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Zabieg wyszczuplający wpływa na wygląd ciała a nie zdrowie

Tak jak zostało to już wyżej wspomniane, usunięcie tłuszczu – nawet metodą liposukcji albo w delikatniejszy sposób -poprzez lipolizę, daje efekt estetyczny, ale nie uchroni nas przed chorobami wynikającymi z otyłości. W Ameryce przeprowadzono badania na kobietach, które poddano wcześniej zabiegowi odsysania tłuszczu – u każdej pozbyto się aż 10 kg tkanki tłuszczowej – a następnie 3 miesiące później przeprowadzono u nich ogólne badania. Stan zdrowia żadnej z nich nie uległ poprawie. Nadal istniało spore ryzyko cukrzycy, miażdżycy czy zawału. Jeśli chcemy zadbać o zdrowie – niezbędne są regularne ćwiczenia oraz zdrowa dieta.

Popularne zabiegi modelujące sylwetkę

Lipoliza chemiczna

Lipoliza chemiczna to inaczej lipoliza igłowa. Stosuje się ją w celu poprawy kształtu twarzy, ale można przeprowadzić ją też w innych partiach ciała – w okolicy bioder, pośladków ud itp. Cała procedura polega na ostrzykiwaniu konkretnych części ciała fosfatydylocholiną, która rozpuszcza powierzchnię komórek tłuszczowych.
Przed zabiegiem lekarz oznacza miejsca, które zamierza modelować, a następnie przy użyciu cienkich igieł wprowadza preparat pod skórę. Najlepsze efekty zauważalne są po 2- 4 zabiegach przeprowadzanych w odstępach od 6 do 8 tygodni. Czas trwania zabiegu – od 10 do 30 minut, a  gojenie podrażnień to zwykle 2 dni – należy wtedy unikać ekspozycji na słońce.
Znieczulenie  stosuje się je tylko na prośbę pacjenta w podaniu miejscowym. Skóra pozostaje wrażliwa przez ok. 3 dni. Możliwe powikłania – zaczerwienienie i delikatny obrzęk w miejscach nakłuć, które utrzymują się kilka dni. Przeciwwskazaniem do zabiegu są: zbyt młody wiek, ciąża, karmienie piersią, cukrzyca, problemy naczyniowe, choroby autoimmunologiczne, uszkodzenia nerek i wątroby, duża otyłość i zaburzenia krzepliwości. Koszt zabiegu – ok. 6 tys. zł – wszystko zależy od ilości zastosowanego preparatu.

Lipoliza laserowa

Inaczej nazywana SmarLipo – jest to innowacyjna i bezpieczna metoda służąca do usuwania nadmiaru tłuszczu przy pomocy lasera. Przez malutkie nacięcie ok. 1 mm, lekarz wprowadza pod skórę kaniulę ze światłem emitowanym przez laser. Wiązka światła rozbija błonę komórki tłuszczowej, co prowadzi do jej rozpadu. Zabieg najczęściej stosuje się w celu wyszczuplenia ramion, bioder, ud, brzucha, talii, pośladków, łydek czy kolan.
Zadowalające efekty uzyskujemy kiedy warstwa tkanki tłuszczowej nie jest grubsza niż 5 cm. Rozbicie komórek tłuszczowych jest procesem nieodwracalnym, ale jeśli nie zastosujemy odpowiedniej diety i ćwiczeń, tłuszcz i tak odłoży się ponownie w innych miejscach. Laser korzystnie wpływa też na obwisłą i nierówną skórę, ujędrnia ją i wygładza.
Czas trwania zabiegu – od 40 minut do 2 godzin zależnie od partii ciała, a gojenie to ok. 3 – 4 dni. Do możliwych  powikłań należą – zasinienie i obrzęk utrzymujące się ok 14 dni. Przeciwwskazaniem do zabiegu są: duża otyłość, zaburzenia naczyniowe, choroby autoimmunologiczne, uszkodzenia wątroby i nerek, choroby serca, cukrzyca, zaburzenia krzepliwości. Koszt zabiegu – zależny jest od obszaru ciała – ceny wahają się od 3 tys. zł do 8 tys. zł.

Ultradźwięki

Zabieg polega na bezbolesnym rozbijaniu komórek tłuszczowych. Tłuszcz usuwany jest bez naruszenia narządów, nerwów i naczyń krwionośnych. Cała procedura podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy to zniszczenie komórek tłuszczowych. Przy wybranej partii ciała lekarz posługuje się specjalną głowicą, która przesyła głęboko wiązkę ultradźwiękową o dużej intensywności. Pęknięte komórki tłuszczowe uwalniają tłuszcz, który przenika do przestrzeni międzykomórkowej. Drugi etap to drenaż limfatyczny. Tutaj używa się głowic ultradźwiękowych, pracujących w sposób sekwencyjny. W rezultacie odprowadzenie tłuszczu jest przyspieszone.
Czas trwania zabiegu wynosi od 15 do 40 min, a gojenie  zwykle trwa 1 dzień, natomiast powrót do całkowitej sprawności następuje po ok. tygodniu. Powikłań po zabiegu nie zaobserwowano, natomiast przeciwwskazaniem mogą być: ciąża, choroby nowotworowe, zakrzepica, hemofilia, łuszczyca, ostre stany zapalne, metalowe implanty w ciele. Koszt zabiegu zależy od obszaru ciała – 3 serie na brzuch to ok 2 tys. zł, 6 zabiegów na brzuch oraz uda ok. 5 tys. zł.

Komórki tłuszczowe po zabiegu – co się z nimi dzieje?

Zależnie od tempa przemiany materii, organizm wydala je w ciągu 2 miesięcy. Tłuszcz zgromadzony w komórce tłuszczowej występuje w formie trójglicerydów. Każda cząsteczka tego związku składa się z trzech kwasów tłuszczowych dołączonych do glicerolu. Kiedy komórka ulegnie zniszczeniu, związki te trafiają się do płynu międzykomórkowego, a stąd do krwiobiegu. Następnie poruszają się z krwią i są wyłapywane przez różne tkanki, dla których są materiałem budulcowym lub źródłem energii.
Niewykorzystany tłuszcz po przemianach metabolicznych i po tym jak połączy się z innymi substancjami, np. albuminami, trafia do wątroby. Jako że wątroba nie rozróżnia, który tłuszcz pochodzi ze zniszczonych komórek, a który z pożywienia, poddaje go rutynowej obróbce. Mówiąc prościej – tłuszcz uwolniony podczas zabiegów jest przerabiany w trakcie normalnych procesów, wątroba pracuje tylko trochę intensywniej, ale w żaden sposób nie upośledza to jej fizjologicznych funkcji. Aby usprawnić cały proces, powinniśmy przed zabiegiem i po nim stosować dietę z niską zawartością tłuszczu.

Wskazówki – czego unikać, żeby nie powodować odkładania się tłuszczu?

Odkładaniu tkanki tłuszczowej sprzyja:

  • Za dużo jedzenia, a za mało aktywności fizycznej,
  • Stres,
  • Zaburzenia hormonalne – np. towarzyszące niedoczynności tarczycy, zespołowi polistatycznych jajników,
  • Przyjmowanie niektórych leków – np. psychotropowych, przeciwpadaczkowych lub insuliny,
  • Czynniki genetyczne,
  • Zbyt wolna przemiana materii,
  • Płeć – kobiety spalają od 10 do 20% mniej kalorii,
  • Wiek – z upływem czasu metabolizm coraz bardziej spowalnia,
  • Budowa endomorficzna – zaokrąglona twarz, delikatna budowa kośćca, krótkie nogi i niewielkie stopy,
  • Ilość komórek tłuszczowych, które magazynują niewykorzystaną energię ( kształtują się do 2 roku życia). Szczupłym nastolatkom łatwiej jest schudnąć w dorosłym życiu niż osobom z dużą ilością komórek tłuszczowych.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności