logo
close
Jak usunac blizny i przebarwienia potradzikowe zabiegi na twarz Medycyna estetyczna zabiegi cena

Jak usunąć blizny i przebarwienia potrądzikowe?

31 grudnia 2020
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Zabiegi na twarz

Czerwone i brązowe plamy oraz blizny zanikowe po przebytym trądziku to problem, który  dotyka nie tylko młodzieży. Mimo, że nasza cera „uspokoiła się” , przykre pamiątki mogą być widoczne już do końca życia. Poniżej podpowiadamy jak pozbyć się starych śladów i uniknąć pojawienia się kolejnych.
Blizny zanikowe to problem, z którym borykają się nastolatkowie, ale także osoby dorosłe.Nie każdy wie, że trądzik to stan zapalny,  który nasz organizm  chce zwalczyć. Komórki układu odpornościowego, aby pokonać infekcję, wspierają proces gojenia uszkodzonej tkanki, ale żeby wyleczyć krosty, w pierwszej kolejności musimy pozbyć się bytujących na skórze bakterii i martwych komórek. Jeśli pominiemy ten etap  proces gojenia nie przebiegnie tak jak powinien, a nowa tkanka będzie cienka i zdeformowana. Właśnie w taki sposób powstają blizny potrądzikowe, które zauważamy jako  wgłębienia o różnej wielkości – zależnie od stopnia zaawansowania trądziku.

Cera trądzikowa – jak o nią dbać?

W celu zapobiegania blizn i przebarwień potrądzikowych,  cerę należy właściwie pielęgnować. Ważne jest aby  nie doprowadzać do powstawania stanów zapalnych – tutaj szczególną rolę odgrywa oczyszczanie i złuszczanie skóry oraz działanie przeciwzapalne kiedy pojawia się zaczerwienienie. Dobrze sprawdzi się peeling z kwasem salicylowym, delikatna mikrodermabrazja, ale również zdrowa dieta – bogata w witaminy i przeciwutleniacze.
Przydatna rada – osoby z cerą trądzikową powinny unikać ostrych potraw i słodyczy. Nie należy też zbytnio wysuszać skóry, ponieważ gruczoły łojowe pracują wtedy ze wzmożoną siłą. Jeśli nasza cera jest wysuszona kuracją dermatologiczną, musimy ją nawilżać odpowiednio dobranymi kremami.

Blizny potrądzikowe – stan zapalny

Kiedy zauważymy, że na naszej skórze pojawia się stan zapalny, najlepiej szybko go wyleczyć. Niekiedy dermatolodzy zbyt pochopnie przepisują w tym celu antybiotyki i retinoidy ( pochodne witaminy A), ponieważ są one obciążające dla całego organizmu. Kuracja tego typu jest wskazana jedynie w ciężkich postaciach trądziku. W większości przypadków  wystarczające będą odpowiednie dermokosmetyki i leczenie zewnętrzne.

Terapia laserem na średnio nasilony trądzik

Zmiany trądzikowe o niewielkim i średnim nasileniu z łatwością zredukujemy przy pomocy lasera. Najlepiej sprawdzi się tu laser bromkowo – miedziowy, który pomaga pozbyć się stanu zapalnego i zapobiega powstawaniu kolejnych zmian zapalnych. Zabieg trwa ok. kwadransa i jest bezbolesny. Urządzenie laserowe wykazuje szereg korzystnych właściwości. Jego promienie pochłaniane zostają przez barwnik znajdujący się w bakteriach wywołujących trądzik. Dzięki temu są one likwidowane i następuje zminimalizowanie występowania nowych zmian.
Laser pobudza także skórę do regeneracji  i wzmocnienia bariery ochronnej  oraz  rozjaśnia przebarwienia. W celu uzyskania zadowalających efektów w trudnych przypadkach trądziku, najczęściej potrzebna jest seria zabiegów – np. 10, wykonywanych 2 razy w tygodniu, a następnie w odstępach kilku miesięcy. Łagodna postać trądziku dobrze reaguje na światło IPL.

Blizny zanikowe i przebarwienia – jaka jest między nimi różnica?

Niektóre osoby mylą blizny potrądzikowe z plamami pozapalnymi. Czerwone plamki po wygojonej kroście mogą być widoczne na skórze nawet kilka miesięcy, ale w końcu znikną. Proces można przyspieszyć stosując odpowiednie kosmetyki lub poddając się zabiegowi światłem IPL. Blizny z kolei – czyli utrata tkanki manifestująca się jako wgłębienie w skórze, może pozostać z nami na zawsze jeśli szybko nie zareagujemy.
Zabiegi usuwające blizny to m.in. dermabrazja czy peelingi chemiczne, ale wg wielu specjalistów metody te nie są zbyt bezpieczne, ponieważ mogą wystąpić problemy z gojeniem i w rezultacie nabawimy się nowych blizn. Lepszym sposobem  jest użycie lasera.

Laser frakcyjny na blizny potrądzikowe

Ablacyjny laser frakcyjny to urządzenie, które doskonale radzi sobie z bliznami zanikowymi. Laser tworzy na skórze mikrouszkodzenia, ale wokół nich pozostawia nienaruszoną tkankę co ułatwia prawidłowy proces gojenia. Po takim zabiegu wymagana jest tygodniowa rekonwalescencja, a najlepsze efekty przynosi seria ok. 3 zabiegów wykonywanych w odstępach  miesiąca. Następnie przez ok. pół roku skóra powinna odpocząć i lekarz ocenia efekt terapii.
Należy pamiętać, że nie zawsze po zabiegu udaje się uzyskać efekt nieskazitelnie gładkiej skóry, ale redukcja blizn jest mimo wszystko bardzo widoczna. Aby mieć gwarancję zadowalającego rezultatu warto wybrać sprawdzony gabinet i specjalistę z rekomendacjami.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności