logo
close
Sklepy BIO ekologiczne srodki czystosci jedzenie kosmetyki zywnosc portal wiedzy o zdrowiu ozdrowiezadbaj.pl (1)

BIO sklepy – jak wybrać odpowiedni?

20 lutego 2021
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Odchudzanie i siłownia

W ciągu ostatnich kilku  lat obserwujemy   prawdziwą rewolucję w świecie konsumentów. Dostęp do wiedzy, a co za tym idzie – rosnąca świadomość  klientów na temat oferowanych produktów żywnościowych czy pielęgnacyjnych sprawia, że wybieramy coraz mądrzej. Co to oznacza? Kupujemy to co nam służy, pomaga dbać o zdrowie i jest pozbawione szkodliwych dodatków.
„Moda na zdrowie”  pozwoliła dostrzec zależność między  codziennymi nawykami, a naszą ogólną kondycją. Właśnie dlatego stawiamy na zdrową żywność, ekologiczne kosmetyki i bezpieczne środki czystości do naszych domów. Do niedawna sklepy BIO kojarzyły się głównie z organicznym jedzeniem. Obecnie ich oferta jest znacznie szersza, tak abyśmy mogli  działać ekologicznie w sposób kompleksowy.

BIO, EKO, ORGANIC – co to właściwie oznacza?

Produkty BIO, ekologiczne, organiczne – bardzo często na opakowaniach widnieją takie określenia. Co one oznaczają? Otóż chodzi o sposób ich uprawiania, wytwarzania i przetwarzania. Muszą zostać tu spełnione konkretne wymogi, a najważniejszym spośród nich jest  uprawa/ hodowla pod nadzorem jednostki certyfikującej z uprawnieniami nadanymi przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Właściciel gospodarstwa ekologicznego nie może wykorzystywać żadnych syntetycznych substancji chemicznych: nawozów, pestycydów, herbicydów, hormonów i innych produktów farmaceutycznych.
Sklepy BIO ekologiczne srodki czystosci jedzenie kosmetyki zywnosc portal wiedzy o zdrowiu ozdrowiezadbaj.pl (1)
W całym procesie dozwolone jest korzystanie jedynie z naturalnych substancji i minerałów, dlatego  zabrania się również stosowania organizmów modyfikowanych genetycznie. Produkty ekologiczne są naturalne, a więc bezpieczne dla konsumentów. Badania wykazują, że BIO żywność jest bogatsza w składniki odżywcze i nie zawiera żadnych substancji toksycznych. Te same właściwości – bezpieczeństwo oraz bogactwo dobroczynnych składników wykazują inne produkty organiczne, takie jak kosmetyki czy środki czystości. Chcąc mieć pewność, że wybieramy wśród asortymentu BIO, nie powinniśmy zadowalać się jedynie słownymi zapewnieniami sprzedawcy, że oferowany produkt jest organiczny. Gwarancję daje nam jedynie certyfikat widoczny np. w postaci tzw. Euro liścia na opakowaniu.  Certyfikowane produkty ekologiczne są najbardziej kontrolowane na rynku i regulowane licznymi zapisami prawnymi.

BIO sklepy – co można w nich kupić?

Ekologiczne produkty żywnościowe

To co w nich dokładnie kupimy, zależy od profilu sklepu. W małych ekologicznych warzywniakach mamy dostęp do organicznych owoców i warzyw – często od lokalnych rolników. W większych BIO sklepach dostaniemy też całą gamę innych produktów, m.in: pieczywo, kasze, makarony, przyprawy, mąki, kawy, herbaty, soki, zdrowe słodycze i przekąski bez dodatku cukru i konserwantów, konfitury czy płatki śniadaniowe.

Sklep z przyprawami

Sklepy BIO ekologiczne srodki czystosci jedzenie kosmetyki zywnosc portal wiedzy o zdrowiu ozdrowiezadbaj.pl (1)
Bardzo popularne  stają się specjalne działy dla osób na diecie bezglutenowej lub bezcukrowej. Znajdą tu coś dla siebie klienci poszukujący ekologicznych jaj, mleka i jego przetworów, ryb oraz mięsa. Niektórzy sprzedawcy precyzują grupę swoich odbiorców. Pojawia się np. coraz więcej  BIO sklepów dla  wegetarian i wegan. Znajdziemy tu  bogaty  asortyment dla osób na dietach roślinnych.

Ekologiczne kosmetyki

Mydła, szampony, kremy, antyperspiranty, peelingi, kosmetyki do makijażu, pasty do zębów – wybór jest naprawdę szeroki. Organiczne kosmetyki tak jak żywność, muszą spełniać określone normy. Żeby można było określić je produktami BIO, powinny być wytworzone z naturalnych surowców z poszanowaniem środowiska naturalnego. Wg przyjętych standardów, eko kosmetyki to produkty, które zawierają 100% składników naturalnych lub pochodzenia naturalnego.Ustalone jest też  lista dozwolonych konserwantów, ponieważ nawet bio kosmetykom, ciężko się bez nich obejść. Są to najczęściej  konserwanty spożywcze i roślinne. Zakazane jest natomiast dodawanie składników petrochemicznych, czyli – wazeliny, silikonu, politlenku etylu – PEG, sztucznych barwników i aromatów, a także wyciągów z roślin modyfikowanych genetycznie.
Sklepy BIO ekologiczne srodki czystosci jedzenie kosmetyki zywnosc portal wiedzy o zdrowiu ozdrowiezadbaj.pl (1)
Produkcja ekologicznych kosmetyków musi podlegać kontroli i jeśli pozytywnie przejdzie weryfikację, otrzymuje atest od konkretnej instytucji certyfikującej. W asortymencie BIO sklepów znajdziemy też często kosmetyki w wersji WEGE – nie testowane na zwierzętach i wolne od składników zwierzęcych. Coraz większą popularnością cieszą się również kosmetyki RAW – skomponowane ze świeżych, jak najmniej przetworzonych składników. Ekologiczne kosmetyki to bardzo dobry wybór dla osób, które świadomie dbają o swoje ciała i nie chcą aplikować przez skórę szkodliwych substancji. 

Ekologiczne środki czystości

Odświeżacze powietrza, płyny do prania, do mycia naczyń, podłóg i innych powierzchni – te produkty również mogą należeć do kategorii BIO. Ekologiczne środki czystości powstają z naturalnych oraz odnawialnych zasobów przyrody i co ważne – nie zawierają szkodliwych dla zdrowia substancji, stosowanych w ogólnie dostępnych detergentach. Nie znajdziemy w nich chloru, amoniaku, formaldehydu, fosforanów czy pochodnych ropy naftowej.
Sklepy BIO ekologiczne srodki czystosci jedzenie kosmetyki zywnosc portal wiedzy o zdrowiu ozdrowiezadbaj.pl (1)
Dzięki naturalnemu  składowi, preparaty są skuteczne,   bezpieczne dla domowników i środowiska. Tak samo jak żywność i kosmetyki – podlegają kontroli i muszą spełniać określone normy, które potwierdza się certyfikatami. BIO środki czystości to świetny wybór dla osób dbających o czystość i zdrowie. Bardzo często decydują się na nie rodziny z dziećmi, które są szczególnie narażone na działanie toksyn.

Sklepy BIO – stacjonarnie i online

W zależności od naszych upodobań, robiąc zdrowe zakupy, możemy skorzystać z oferty sklepów stacjonarnych oraz internetowych. Te pierwsze popularne są szczególnie w dużych miastach, drugie natomiast dostępne są dla każdego. Zalety zakupów „na miejscu” to możliwość obejrzenia, dotknięcia, czy powąchania konkretnego produktu – jest to ważne zarówno w przypadku jedzenia jak i kosmetyków.
Atutem sklepów online jest natomiast  wygodne wyszukiwanie tego co nas interesuje, dzięki kategoriom na stronie internetowej, a także dostawa do domu bez konieczności wychodzenia. Dzięki temu oszczędzamy sporo czasu. W dobie internetu nie trudno znaleźć BIO sklep z interesującym nas asortymentem. Z pewnością nie brakuje ich w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.

Sklepy BIO – ceny

Ze względu na wyższe koszty wytwarzania, ekologiczne produkty są droższe niż te ogólnie dostępne. Nie powinno to odstraszać osób, które rzeczywiście chcą zadbać o swoje zdrowie, ponieważ płacimy za jakość i bezpieczeństwo. W czasach kiedy coraz więcej chorób cywilizacyjnych związanych jest ze złym odżywianiem i stosowaniem szkodliwej „chemii” do pielęgnacji ciała oraz sprzątania domów, warto zmienić nawyki. Nie trzeba od razu przeprowadzać wielkiej rewolucji – wystarczą stopniowe zmiany, za które z pewnością nasz organizm w końcu się odwdzięczy. Zdecydowanie lepiej zainwestować w profilaktykę niż w przyszłości wydawać pieniądze na kosztowne leczenie.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności