logo
close
Egzema co to jest przyczyny objawy leczenie choroba

Egzema

16 stycznia 2019
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Spis chorób

Krostki na skórze, suche plamy, czy swędzące uczulenia to tylko przykłady chorób skóry, które mają charakter przewlekły – ciągły, albo też po prostu od czasu do czasu się pojawiają, kiedy na przykład dana osoba zetknie się z czynnikiem wywołującym odczyn alergiczny. Jedną z chorób alergicznych jest egzema.

Egzema co to jest?

Egzema nazywana jest również wypryskiem kontaktowym i klasyfikuje się ją do chorób skórnych, alergicznych. W rzeczy samej jest to stan zapalny wierzchniej warstwy skóry, który ma długi okres rozwoju. Początkowo w obrębie zmiany skórnej pojawia się ledwo widoczne zaczerwienienie. Z czasem przekształca się ono w obrzęk, a nawet tworzą się na nim pęcherze wypełnione płynem. Egzema doprowadza do powstania nadżerki, a skóra w reakcji obronnej zaczyna wydzielać płyn surowiczy. Ostatnim etapem rozwoju wyprysku jest zaschnięcie zmienionego chorobowo miejsca, na którym pojawiają się strupy. Skóra łatwo pęka w tych miejscach, łuszczy się, co powoduje ropienie. Problemem dla osób chorych na egzemę jest to, że zmienione chorobowo miejsca na skórze powodują straszne swędzenie. Istnieje ono na każdym etapie choroby.
Najczęściej egzema atakuje skórę twarzy, rąk i powiek. Powodem jej powstania może być kontakt pacjenta z substancją chemiczną, czyli z alergenem kontaktowym. Do grupy takich substancji zalicza się:

 • Kosmetyki,
 • Sztuczne barwniki,
 • Metale – chrom, nikiel, kobalt, rtęć, złoto.

Objawy choroby egzema

Wiadomo już, że egzema jest alergiczną chorobą skóry, dlatego też na jej powstanie narażone są przede wszystkim te osoby, które są alergikami. Wśród charakterystycznych objawów tej choroby wymienia się:

 • Nadmierną suchość skóry,
 • Zaczerwienienie w różnych miejscach na ciele,
 • Poparzenia skóry,
 • Świąd, z którym trudno sobie poradzić,
 • Pęcherze,
 • Wypryski skórne,
 • Łuszczenie się skóry,
 • Strupy, z których sączy się ropa.

Egzema u najmłodszych

Niestety, egzema jest chorobą, która upodobała sobie w dużej mierze dzieci. Najmłodsi często na nią chorują, a pierwszym objawem występowania schorzenia jest powstanie rumieni na policzkach, które w krótkim czasie przekształcają się w łuszczącą wysypkę. Rozprzestrzenia się ona z twarzy na całe ciało, a skóra intensywnie się łuszczy i swędzi.

Leczenie egzemy

Wypryski skórne pojawiają się najczęściej w kontakcie z czynnikiem alergicznym. Lekarz musi więc razem z pacjentem wykryć, co jest substancją uczulającą. Jeśli trafnie ją zidentyfikuje, pacjent będzie mógł jej unikać. Aby określić, co uczula pacjenta, wykonywane są testy skórne, serologiczne i testy ekspozycyjne.
Leczenie egzemy polega na stosowaniu okładów, leczenia miejscowego za pomocą maści steroidowych i redukujących. Lekarze zalecają również zmianę diety na zdrowszą.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności