logo
close
Grzybica co to jest przyczyny objawy leczenie choroba

Grzybica

31 maja 2019
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Spis chorób

Choroby skóry mogą być bardzo uciążliwe dla pacjentów, a na dodatek nieświadomi oni faktu, że są na coś chorzy, mogą szybko zarażać inne osoby. Tak między innymi jest najczęściej w przypadku grzybicy, którą można zarazić się na basenie, w saunie, na siłowni, czy wszędzie tam, gdzie nie nosimy butów ani skarpetek. Do zarażenia grzybicą z racji tego najszybciej dochodzi w sezonie letnim. Na szczęście, dziś w aptekach powszechnie dostępne są specyfiki, które skutecznie rozprawią się z grzybicą.

Czym jest grzybica?

Grzybica jest schorzeniem wyleczalnym, ale bardzo szybko rozprzestrzeniającym się. Jest to choroba skóry, która może zaatakować różne części ciała. Najczęściej mówi się o grzybicy stóp, grzybicy dłoni oraz grzybicy paznokci.
Na ogół grzybica atakuje paznokcie stóp i same stopy. Najlepszym środowiskiem dla rozwoju grzybów jest wilgoć i wysoka temperatura. Jeśli chodzimy w ciasnych, nieprzewiewanych butach, będziemy mieli większe ryzyko zachorowania na grzybicę. Atakuje ona najczęściej paznokcie z uszkodzoną płytką. Grzybica szybko rozwija się na ciepłych i mokrych drewnianych podłogach i podestach. Można się nią zarazić przymierzając obuwie w sklepie, czy korzystając z takiego samego ręcznika jak osoba zarażona nią.

Grupa ryzyka

Najbardziej narażeni na powstanie grzybicy są ci, którzy często uczęszczają na basen lub korzystają z powszechnie dostępnych pryszniców. Miłośnicy zabiegów SPA, którzy na bosaka przemierzają strefę Wellness, albo wchodzą bez klapek do sauny, równie łatwo zarażą się grzybicą. Wszystkiemu winne są osoby, które lekceważą pierwsze objawy grzybicy i nie zachowują odpowiedniej ostrożności przy wizytach chociażby na basenie. Osoby mające grzybicę, nawet w jej wczesnym stadium, nie powinny korzystać z publicznych basenów. Na grzybicę narażone są również te osoby, które korzystają z cudzego obuwia.
Na powstanie i nasilanie się objawów grzybicy mogą mieć wpływ ogólnoustrojowe choroby, w tym:

  • Cukrzyca,
  • Zaburzenia hormonalne,
  • Niedokrwistość,
  • Otyłość.

Chemioterapia, sterydy czy długotrwałe przyjmowanie antybiotyków również są czynnikami zagrożenia przy grzybicy.

Objawy grzybicy

Pierwszym objawem grzybicy jest swędzenie skóry rąk lub stóp, którego nie sposób się pozbyć. Skóra wysusza się i zaczyna łuszczyć. Jest czerwona i zaogniona, zwłaszcza pomiędzy palcami dłoni lub stóp. Pieczenie, nadmierna potliwość stóp, czy pękanie naskórka to kolejne, najbardziej charakterystyczne objawy rozwoju grzybicy. Już w kilka dni po zarażeniu się grzybicą, wystąpią u pacjenta pierwsze objawy.

Leczenie grzybicy

Przy leczeniu tego schorzenia należy się uzbroić w cierpliwość. Kiedy zauważymy pierwsze objawy grzybicy, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa, który zaordynuje właściwą kurację. Niekiedy leczenie grzybicy jest bardzo długotrwałe, ale zawsze można ją wyleczyć do końca. Im dłużej pacjent czeka z udaniem się do lekarza i rozpoczęciem leczenia, tym dłużej będzie czekał automatycznie na całkowite ustąpienie objawów tego schorzenia.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności