logo
close
Wstrząs anafilaktyczny co to jest anafilaksja przyczyny objawy leczenie choroba

Wstrząs anafilaktyczny

29 października 2019
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Spis chorób

W kontakcie z niektórymi substancjami chemicznymi i nie tylko, w organizmie człowieka może dojść do wstrząsu, będącego reakcją na wpływ czynnika zewnętrznego. Taką reakcją może być między innymi wstrząs anafilaktyczny.

Wstrząs anafilaktyczny co to jest?

Choroba nazywana anafilaksją to inaczej wstrząs anafilaktyczny, który jest klasyczną reakcją organizmu typu pierwszego. W wyniku powstania wstrząsu uwolnione zostają do organizmu chorego silne mediatory chemiczne, które oddziałują bezpośrednio na mięsnie gładkie oraz na układ naczyniowy człowieka. Wstrząs anafilaktyczny pojawia się w przypadku zetknięcia się chorego z danym antygenem, ale musi to nastąpić co najmniej dwa razy. Pierwszy kontakt chorego z antygenem powoduje pobudzenie układu immunologicznego do produkcji przeciwciał, zaś w drugim przypadku mamy już do czynienia z wyzwoleniem reakcji antygen-przeciwciało wśród objawów anafilaksji.
Praktycznie rzecz ujmując, w zasadzie każdy czynnik, który jest zdolny do bezpośredniej lub pośredniej aktywacji i degranulacji komórek tucznych i bazofilów, jest zdolny do wywołania wstrząsu anafilaktycznego.

Zwykle taka reakcja organizmu następuje przy udziale przeciwciał.

Przyczyny wstrząsu anafilaktycznego

Anafilaksja głównie występuje w reakcji na leki, pokarmy, jady owadów żądlących i immunoterapię alergenową. Przyczyną pojawienia się wstrząsu anafilaktycznego są m.in.:

  • Zjedzenie potrawy zawierającej czynniki antygenowe – np. orzeszki ziemne, czy skorupiaki,
  • Użądlenie owada,
  • Zażycie leku antybiotykowego b-laktamowego.

Wstrząs anafilaktyczny może pojawić się przy wykonywaniu próby alergicznej, jak i w trakcie przyjmowania serii zastrzyków przez dłuższy czas, dlatego też należy być przygotowanym na wystąpienie takiej reakcji. Warto mieć w domu chorego apteczkę przeciwwstrząsową, która pozwala na skuteczne opanowanie wstrząsu anafilaktycznego, jeszcze przed przyjazdem pogotowia ratunkowego. Nie zapominajmy, że wstrząs anafilaktyczny jest ostrą reakcją alergiczną organizmu pacjenta i w skrajnych przypadkach może on doprowadzić do jego śmierci.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego

Wśród charakterystycznych objawów anafilaksji wymienia się:

  • Zaburzenia w oddychaniu,
  • Zaburzenia ze strony układu pokarmowego, mające ciężki przebieg,
  • Tachykardię,
  • Gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego krwi,
  • Puchnięcie ust,
  • Obrzęk twarzy,
  • Objawy skórne.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności