logo
close

Czy warto ćwiczyć w domu?

6 grudnia 2018
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności

Jesteśmy przekonani, że nie wszystkie kobiety chcą od razu przejść do ćwiczeń na sali treningowej lub siłowni. To trudna decyzja, która kojarzy nam się z zobowiązaniem i presją otoczenia. Absolutnie nie ma w tym nic dziwnego i jest to jak najbardziej wytłumaczalne. Same początki, bez względu na to, czy mamy nadwagę, czy chcemy zbudować jędrne pośladki to ogromne wyzwanie, z którym wewnętrznie się zmagamy. Ze względu na to, że nie każda z nas urodziła się “w czepku” nie musimy od razu przepadać za aktywnością fizyczną. 

Czy warto ćwiczyć w domu?

W dodatku bycie mamą, realizowanie się zawodowo, pomoc najbliższym i spotkania z przyjaciółmi do tego stopnia obciążają nasz harmonogram, że na samą myśl o poświęceniu tak dużej ilości czasu na dojazd, wybranie siłowni, ćwiczenia i powrót do domu jeży nam się włos na głowie. Jeśli znasz ten stan ducha, w którym z jednej strony chcesz zrobić coś dla siebie, ale z drugiej wizyta na siłowni lub klubie fitness jest na ten moment dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem to doskonale się składa. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na łamach którego dowiesz się, czy rzeczywiście ćwiczenia w domu mogą przynieść rezultaty.

Czy warto?


Ćwiczenia w domu to jeden ze sposobów zadbania o sylwetkę. Obecnie dostępne programy treningowe online to świetne rozwiązanie w szczególności dla mam małych pociech, które nie mają możliwości wyrwać się z domu na kilka godzin. Jeśli chcesz poruszać się przed telewizorem i znaleźć rozwiązanie, które nie wywróci Twojej poukładanej codzienności do góry nogami to ćwiczenia w domu są ciekawym sposobem.

Czy warto ćwiczyć w domu?

Wystarczy, że znajdziesz program treningowy dostosowany do Twoich obecnych możliwości kondycyjnych i wydolnościowych. Zacznij od małych kroczków, a na pewno zauważysz rezultaty w lustrze. Na dobry początek możesz przeznaczyć na aktywność fizyczną 30 minut 3 razy w tygodniu. To czas tylko dla Ciebie, w którym dbasz o swoje ciało i dobre samopoczucie. Sama na pewno przyznasz, że ten czas Ci się należy i jest bardzo potrzebny.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia w domu są dobre nie tylko dla początkujących osób. Przede wszystkim, warto zdecydować się rozwiązania, które są połączeniem treningu tlenowego i beztlenowego. Bardzo często, proponowane materiały treningowe bazują właśnie na zasadzie zmiennego tempa. Wówczas, wykonujemy intensywne, krótkie ćwiczenia naprzemiennie z lżejszymi ćwiczeniami, podczas których nasz organizm zbiera energię na kolejną serię.

Co można osiągnąć ćwicząc w domu?


W zależności od naszego podejścia, obranego celu i podjętych działań rezultaty mogą się różnić. Niemniej jednak, negowanie aktywności w domu nie jest właściwą praktyką. Przede wszystkim bowiem, ćwiczenia w domu mogą pozwolić nam generować dług energetyczny. Nasz organizm traci zbędne kilogramy w momencie, w którym jesteśmy w deficycie.

Jeśli więc zadbamy o odpowiednią ilość przyjmowanych kalorii, zapomnimy o podjadaniu między posiłkami to bez względu na to, gdzie prowadzimy nasz trening doczekamy się rezultatów. Reasumując, ćwiczenia w domu, mogą wpłynąć korzystnie na Twoją sylwetkę, w szczególności jeśli jesteś osobą początkującą lub wracasz do formy po miesiącach, czy latach (np. kiedy w ostatnim czasie zostać mamą).

W dodatku, są wykorzystywane jako świetny zamiennik w trakcie zapracowanego tygodnia, kiedy wyjście na siłownię graniczy z cudem. Ćwiczenia wykonywane z masą własnego ciała gwarantują nam ogromne korzyści. Oczywiście, budowanie masy mięśniowej jest w domowych warunkach znacznie trudniejsze. Jeśli jednak, Twoim aktualnym celem jest zgubienie brzucha, tłuszczu z ud czy bioder to ćwiczenia w domu sprawdzą się doskonale. Dodaj do planu treningowego odpowiednią dietę o dobranej do Ciebie kaloryczności, zadbaj o sen i nawodnienie, a efekt przyjdzie szybciej, niż możesz się tego spodziewać.

Domowe treningi – dla kogo?


Przede wszystkim, najczęściej powielanym mitem jest fakt, że ćwiczenia w domu są dedykowane wyłącznie dla kobiet. W rzeczywistości jednak, plany treningowe są na tyle uniwersalne, że zarówno panie, jak i panowie znajdą dla siebie odpowiednie rozwiązanie, które pozwoli im pracować nad swoim ciałem i uzyskać odpowiednią sylwetkę.Jeśli chcesz dołączyć do osób, które dbają o swoje ciało, zdrowie psychiczne i fizyczne to najważniejsza decyzja przed jaką stoisz jest rozpoczęcie całego procesu.

Czy warto ćwiczyć w domu?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że na samym początku wybranie się na siłownie, bieganie w plenerze czy do klubu fitness jest dla Ciebie ogromnym wyzwaniem. Nie oznacza to jednak, że musisz na starcie poddawać się i pozwolić wygrać swoim słabością. W rzeczywistości bowiem, wszystko czego potrzebujesz to chęci, kawałek wolnej przestrzeni, strój sportowy i wygodne obuwie. Trening z masą własnego ciała gwarantuje pozbycie się zbędnych kilogramów bez względu na płeć, wiek, czy zawód. Pamiętajmy jednak o właściwym doborze jego trudności.

Kiedy zdecydować się na siłownię?


Mimo wielu zalet, ćwiczenia w domu mają też minusy i warto po pewnym czasie zastąpić je profesjonalnym treningiem na siłowni. Dlaczego? Chociażby ze względu  na większe bezpieczeństwo. Niestety w zaciszu własnego mieszkania, kiedy wygospodarujesz sobie trochę czasu, chcesz zrobić wszystko szybko i intensywnie z myślą o jak największych korzyściach.

Two young women in sportswear high fiving together while planking on the floor during a gym workout class

Wiadomo jednak, że nie potrenujesz na zapas, za to łatwo możesz przecenić swoje możliwości, a nawet nabawić się kontuzji. Domowe ćwiczenia możesz potraktować więc jako rozgrzewkę przed pierwszą wizytą w klubie fitness, a każda kolejna z pewnością będzie już dla Ciebie łatwiejsza.

Jakie korzyści daje trening w siłowni?


Po pierwsze, można skorzystać z fachowych porad trenera. Owszem ćwicząc z TV też dostajesz wskazówki, ale w klubie fitness będą one dopasowane tylko do Ciebie, Twojej kondycji, figury i efektów jakie chcesz uzyskać. Indywidualne podejście to wielki atut. Ponadto dobry trener to też dodatkowa motywacja.

Po drugie, osoby ćwiczące wokół Ciebie również mogą spełniać rolę dodatkowych motywatorów, a czasem pocieszyć nas kiedy nie wszystko idzie zgodnie z założeniem. Kiedy widzisz, że koleżanka obok ma problem z tym samym ćwiczeniem, nie jesteś dla siebie tak surowy/surowa. Plusem jest też możliwość zawierania nowych znajomości.

Kolejna zaleta ćwiczeń na siłowni to większa przestrzeń, a co za tym idzie – wygoda oraz profesjonalny sprzęt. Jeśli myślisz, że sprzęt można kupić i wstawić do domu to niestety większość kosztuje majątek i ma wielkie gabaryty, co może być przeszkodą – szczególnie w standardowych mieszkaniach. Nawet taki element jak lustra jest istotny, ponieważ możesz kontrolować dzięki nim swoje ciało.

Ponadto osoby, które ciężko zmotywować do regularnych treningów i takie, które mają tzw. słomiany zapał, chętniej będą ćwiczyć kiedy zainwestują w siebie pieniądze w postaci zakupionego karnetu. 

Jeśli  zastanawiasz się wciąż nad tym gdzie ćwiczyć, zacznij spokojnie w domu, daj sobie czas – np. miesiąc, a następnie wybierz dogodny pod względem lokalizacji i oferty klub. Wiadomo – najtrudniej jest zacząć, ale kiedy się odważysz, każda kolejna wizyta w siłowni będzie coraz przyjemniejsza – szczególnie kiedy pojawią się efekty.

Kiedy najlepiej zdecydować się na siłownię? Po jakim czasie wybrać się do klubu fitness? Ile czasu ćwiczenia w domu będą przynosiły rezultaty? Jeśli w Twojej głowie pojawiają się takie właśnie pytania to najwyższa pora skupić się na tym, co naprawdę istotne.

Ćwicz z przyjemnością, dbaj o odpowiedni poziom aktywności fizycznej poza treningiem i dobrze się odżywiaj. Na zmianę planu treningowego przyjdzie jeszcze czas. Na pewno poczujesz moment, w którym zdecydujesz się na pierwszy trening poza domem. Póki co skup się na wprowadzeniu racjonalnych nawyków żywieniowych i odpowiednich zasad, które pomogą Ci utrzymać dobrą kondycję ciała i być zdrowym.

 

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności