logo
close
Jak uniknac efektu JOJO dieta odchudzająca co to jest efekt jojo blog odchudzanie

Jak uniknąć efektu jojo?

30 sierpnia 2019
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności

Przychodzi moment, gdy miesiące odchudzania dają w końcu efekty. Po wielu trudach, zmianach nawyków żywieniowych, wprowadzeniu aktywności fizycznej, waga nareszcie wskazuje wymarzony wynik.


Jak uniknąć efektu jojo? – Spis treści:

  1. Skąd się bierze efekt jojo?
  2. Jak sobie poradzić z efektem jojo?

Dojście do idealnej wagi to wiele korzyści dla organizmu.
Wśród nich wymienić można:

  • więcej energii,
  • pozytywnie nastawienie,
  • lepszy wygląd
  • oraz wiele innych.

Jednak dla wielu koniec diety, to początek ponownego tycia, ponieważ efekt jojo dotyka głównie osoby, którym udało się pozbyć niechcianego tłuszczu. Jak uniknąć efektu jojo? Co należy robić po skończonej diecie, aby kilogramy nie zaczęły przybywać ze zdwojoną siłą?

Skąd się bierze efekt jojo?


Każdy kto zdecydował się na dietę, bez znaczenia jakiego rodzaju, musiał wprowadzić szereg zmian w menu. Wyeliminowanie wielu składników żywieniowych, znaczące ograniczenie ilości przyjmowanych kalorii jest sygnałem dla organizmu że coś się zmieniło.
Mniejsze ilości pożywienia doprowadziły do deficytu kalorycznego, oznacza to że ilość dostarczanych kalorii do organizmu jest mniejsza niż całkowite dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. W tym czasie nasz organizm będąc na deficycie kalorycznym czerpie energię z tkanki tłuszczowej. Wszystko jest w porządku dopóki deficyt trwa i jest pod kontrolą.
Jednak w chwili ukończenia odchudzania w sposób gwałtowny, a co za tym idzie rzucenie się na jedzenie i zwiększenia podaży kalorii oraz odpuszczenie aktywności fizycznej, sprawia że nasz organizm zaczyna bardzo szybko gromadzić na nowo tkankę tłuszczową. Dla niego nagłe zwiększenie podaży kalorycznej jest informacją, że należy rozpocząć gromadzenie zapasów, bo dokładnie tak jest.

Jak uniknąć efektu jojo?


Stosuj zdrowe sprawdzone diety – każdy, kto zdecyduje się na odchudzanie, powinien postawić na diety racjonalne, zdrowe dla organizmu. Zbyt radykalna dieta nie jest zdrowa dla organizmu, ponieważ sprzyja późniejszemu szybkiemu tyciu. Na odpowiedzialnej diecie nie wolno głodzić organizmu, należy obniżyć ilość spożywanych kalorii, do poziomu w którym będzie pracował optymalnie będąc na deficycie kalorycznym.
Pozostań przy odpowiednich nawykach żywieniowych – odpowiedzialne przygotowanie okresu przejściowego po zakończonej diecie, to klucz do umknięcia efektu jojo. Dzikie rzucanie się na jedzenie prowadzące do drastycznego zwiększenia dziennego bilansu kalorycznego, to najgorsza rzecz jaką można zrobić. Wychodzenie z deficytu kalorycznego należy robić stopniowo, gdyż ludzki organizm musi dostosować się do nowej sytuacji, co wymaga trochę czasu. Wiele osób po osiągnięciu wymarzonej wagi, zapomina o żywieniowym dekalogu i zaczyna jeść w sposób który doprowadził ich wcześniej do nadwagi.
Regularna aktywność fizyczna – większość osób odchudzających się oprócz diety, zaczyna trenować. Bieganie, jazda na rowerze czy siłownia, to najpopularniejsze kierunki wspomagania diety. Po zrzuceniu nadwagi nie warto zaprzestać aktywności fizycznej. Warto za to pozostać przy regularnych treningach co z pewnością pomoże uniknąć efektu jojo i przysłuży się zdrowiu. Należy pamiętać o powyższych zasadach, dzięki ich stosowaniu efekt jojo nie powinien nastąpić i doprowadzić do ponownej otyłości.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności