logo
close

Podejrzenie POChP? Sprawdź, czy masz te objawy

7 marca 2022
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, klasyfikowana przez WHO jako trzecia przyczyna umieralności na świecie. Dotyka przede wszystkim osoby po 40. roku życia. Statystyki wskazują, że na POChP choruje około 380 milionów ludzi, jednak dane te mogą być niedoszacowane. Głównym powodem jest to, że wiele osób, u których pojawia się podejrzenie POChP, nie zgłasza się do lekarza i nie poddaje szczegółowej diagnostyce. Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

POChP – co to za choroba?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest wywołana szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, przede wszystkim gazami i pyłami. W jej przebiegu dochodzi do stanu zapalnego w płucach, który prowadzi do ich trwałego uszkodzenia, zwężenia dróg oddechowych i tym samym do pojawienia się poważnych problemów z oddychaniem.

POChP to choroba, której nie można wyleczyć. Jest częstą przyczyną nie tylko umieralności, ale też inwalidztwa, prowadząc do niedotlenienia organizmu, pogorszenia kondycji fizycznej, a w zaawansowanym stadium nawet do niesamodzielności i inwalidztwa.

Obecnie Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc uznaje się za chorobę ogólnoustrojową. Wynika to z faktu, że ma ona negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a przy tym może współwystępować z innymi chorobami, takimi jak m.in. zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie, cukrzyca, osteoporoza, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli, rak płuca, refluks żołądkowo-przełykowy czy choroba tętnic obwodowych.

Niespecyficzne objawy POChP

Nadal największym problemem związanym z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc jest jej późne diagnozowanie. Wiele osób zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy objawy choroby są już na tyle dokuczliwe, że rzutują na całe życie chorego i uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie.

Po części może to wynikać z tego, że objawy choroby są niespecyficzne, czyli nie wskazują jednoznacznie na podejrzenie POChP i można je przypisać do szeregu innych chorób. Dlatego warto zachować czujność i nie bagatelizować nawet z pozoru błahych objawów – szczególnie znajdując się w grupie ryzyka POChP (m.in. osoby po 40. roku życia, które palą lub paliły wyroby tytoniowe).

Do najważniejszych objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc zaliczamy:

  • Przewlekły kaszel – który utrzymuje się tygodniami, nasila się rano i wieczorem, może utrzymywać się przez cały dzień, a przy tym nie ma charakteru napadowego (jak przy astmie).
  • Duszność – wiele osób zaczyna podejrzewać u siebie POChP właśnie w momencie, gdy pojawia się u nich duszność podczas niezbyt intensywnego wysiłku fizycznego, np. nie są w stanie wejść po schodach bez robienia przystanków na złapanie tchu.
  • Odkrztuszanie plwociny – czyli gęstej wydzieliny z płuc. Ten objaw może się nasilać rano i wieczorem, jak również utrzymywać w ciągu dnia. Szczególnie niepokojąca jest sytuacja, w której wydzielina zawiera skrzepy krwi – może to świadczyć o poważnej chorobie układu oddechowego, na czele z rakiem płuca. Trzeba to pilnie skonsultować z lekarzem.
  • Obniżona tolerancja wysiłkowa – chodzi tutaj po prostu o szybkie męczenie się, nawet przy niewielkiej aktywności fizycznej. Wiele osób ma podejrzenie POChP w momencie, gdy zauważają, że coś, co jeszcze niedawno nie sprawiało im żadnego problemu kondycyjnego (np. wejście na pierwsze piętro po schodach bez zadyszki) dziś stanowi poważne wyzwanie.

Zaznaczamy jednocześnie, że wymienione objawy wcale nie muszą występować w tym samym czasie. POChP to choroba, która może przez długi czas rozwijać się zupełnie bezobjawowo lub skąpo-objawowo.

Więcej o objawach mogących wskazywać na podejrzenie POChP przeczytasz na stronie internetowej oddychajmy.pl/podstawowe-objawy.

Co robić, gdy pojawia się podejrzenie POChP?

Jeśli masz powyżej 40 lat i należysz do grupy ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (osoby palące papierosy, także biernie, mieszkające w regionie o bardzo niskiej jakości powietrza, wykonujące zawody, w których są narażone na kontakt z pyłami i gazami, jak górnik, hutnik, operator maszyn budowlanych, pracownik produkcji, sprzątaczka itd.), to nie lekceważ opisanych wyżej objawów tej choroby.

W pierwszej kolejności zgłoś się do lekarza rodzinnego, który na podstawie ogólnego badania i wywiadu lekarskiego podejmie decyzję, czy skierować Cię na dalszą, pogłębioną diagnostykę w poradni pulmonologicznej.

Pamiętaj również, że im wcześniej zostanie zdiagnozowana POChP, tym szybciej będzie można wdrożyć leczenie i zwiększyć swoje szanse na relatywnie normalne funkcjonowanie, samodzielność i złagodzenie objawów choroby.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności