logo
close

Rehabilitacja dłoni – jak wygląda leczenie?

28 marca 2022
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Aktualności

Urazy, załamania lub przeciążenia dłoni oraz nadgarstków mogą doprowadzić do znacznych trudności w codziennym funkcjonowaniu. Wówczas ból i ograniczenie precyzji ruchów mogą spowodować, że pacjent nie będzie w stanie wykonać podstawowych operacji na telefonie, prowadzić auta, czy nawet pracować. W takich sytuacjach konieczna jest rehabilitacja dłoni. Zatem, jak powinno wyglądać profesjonalne leczenie dłoni?

Na czym polega rehabilitacja dłoni?

Pacjenci zwykle miewają problemy z poruszaniem dłońmi w wyniku udaru, złamań kości, zespołu cieśni nadgarstka, przeciążenia struktur mięśniowych, czy kontuzji związanych z uprawianiem sportu. Skuteczna rehabilitacja dłoni polega na przywróceniu pełnej sprawności tej części ciała poprzez:

  • redukcję bólu
  • zmniejszenie sztywności
  • poprawę krążenia
  • wzmocnienie mięśni
  • poprawę koordynacji ruchowej

W tym celu można zastosować terapię funkcjonalną lub manualną, a wszystkie ćwiczenia powinny być dostosowane do stanu pacjenta i jego indywidualnych możliwości. W zależności od stopnia zaawansowania danego problemu rehabilitacja dłoni może potrwać od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Ważne, by pacjent współpracował z rehabilitantem i regularnie wykonywał zadane mu ćwiczenia.

Rehabilitacja dłoni — popularne ćwiczenia

Przed przystąpieniem do ćwiczeń pacjent powinien odpowiednio się przygotować. Mimo że rehabilitacja będzie dotyczyć tylko dłoni i ewentualnie nadgarstków, warto założyć wygodny strój, który nie będzie krępował ruchów pacjenta. Poza tym każde ćwiczenie należy wykonywać powoli, a gdy pacjent poczuje ból, powinien o tym od razu poinformować rehabilitanta. Podczas ćwiczeń nie można także wstrzymywać oddechu, wręcz przeciwnie pacjent powinien oddychać głęboko i równomiernie. Popularne ćwiczenia, które wykonuje się podczas rehabilitacji dłoni to na przykład:

  • zgięcie nadgarstka
  • przesuwanie nadgarstków na boki
  • zginanie palców
  • rozciąganie palców
  • stawianie oporu palcom

Oczywiście wszystkie wspomniane ćwiczenia należy wykonywać pod ścisłym nadzorem wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który dostosuje intensywność treningów do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Profesjonalny sprzęt do rehabilitacji dłoni

Pacjenci cierpiący z powodu urazów dłoni mogą także wykonywać ćwiczenia przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Takie przyrządy do treningu dłoni są powszechnie dostępne, a ich stosowanie jest bardzo intuicyjne. Najprostszym urządzeniem do rehabilitacji dłoni jest masa plastyczna, za pomocą której można ćwiczyć czucie oraz wzmacniać mięśnie dłoni. Pacjenci mogą także rehabilitować dłonie, używając do ćwiczeń siatki rehabilitacyjnej, ściskaczy, czy profesjonalnych zestawów do ćwiczenia samych palców. Co ważne, sprzęt do rehabilitacji dłoni może być stosowany w domowych warunkach, jednak warto wcześniej skonsultować każde ćwiczenie z fizjoterapeutą.

Rehabilitacja dłoni to długotrwały proces, który ma na celu wzmocnienie poszczególnych mięśni i stawów oraz przywrócenie prawidłowej koordynacji ruchowej. Dobrze dobrane ćwiczenia wykonywane pod nadzorem doświadczonego rehabilitanta mogą znacząco poprawić sprawność dłoni nawet po bardzo skomplikowanych złamaniach, dlatego warto poddać się takiemu leczeniu niezależnie od przyczyn powstania urazu.

 

Zobacz również:

Sprzęt medyczny

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności