logo
close

Dlaczego warto trenować siłowo?

30 czerwca 2022
simplie Komentarze: 0 Kategoria: Budowanie mięśni, Odchudzanie i siłownia

Wszyscy wiedzą, że ćwiczenia fizyczne są dobre dla organizmu, ale nie wszyscy słyszeli o korzyściach płynących z treningu siłowego. Trening siłowy może mieć wiele pozytywnych skutków dla Twojego zdrowia i poprawić wyraźnie Twój komfort życia. Jest także łatwiejszy, niż myślisz. W tym wpisie pokażę Ci, dlaczego warto trenować siłowo i dowiesz się skąd czerpać wiedzę treningową.

Trening siłowy poprawia postawę…

Dzięki ćwiczeniom wykonywanym w treningu siłowym poprawisz swoją postawę – stanie się tak, dzięki wyrównaniu napięcia mięśni stabilizujących Twoją sylwetkę. To z kolei sprawi, że będziesz mieć bardziej wyprostowaną sylwetkę, a wypracowywany przez lata spędzone przed biurkiem „garb” zostanie zniwelowany. To właśnie dzięki ćwiczeniom siłowym udaje się także poprawić takie wady postawy jak pogłębiona lordoza, spłycona kifoza czy nawet skorygować skoliozę kręgosłupa

… buduje mięśnie …

Mięśnie to nie tylko mechanizm napędowy naszego ciała, oraz coś, co dobrze wygląda w naszym odbiciu w lustrze. Są też najbardziej aktywną metabolicznie tkanką w organizmie i zużywają więcej tlenu niż np. tkanka tłuszczowa. To z kolei sprawia, że mają ogromny wpływ na metabolizm. Im więcej masz mięśni, tym wyższy będzie Twój BMR (podstawowa przemiana materii), a zatem będziesz spalać więcej kalorii w ciągu dnia, a to z kolei pomoże Ci utrzymać odpowiedni bilans kaloryczny i może pomóc walczyć z nadwagą.

.. oraz wzmacnia kości.

Ćwiczenia z obciążeniem zewnętrznym, ale też nawet z obciążeniem masy naszego ciała, pomagają zwiększyć mineralizację kości i pomagają zapobiegać osteoporozie. Najlepszym sposobem na zbudowanie mocnych kości jest trening oporowy z wykorzystaniem hantli, sztang lub odważników kettlebell, ale jeśli dopiero zaczynasz przygodę z treningiem siłowym także trening z wykorzystaniem masy własnego ciała będzie pomocny. Ten rodzaj ćwiczeń nie tylko wzmocni Cię, ale także pomoże zapobiec złamaniom kości. Stanie się to nie tylko ze względu na wzrost gęstości kości, ale też na poprawę stabilności i koordynacji, na która pozytywny wpływ ma też trening siłowy.

Trening siłowy poprawia też nastrój i samopoczucie

Naukowcy przebadali wpływ treningu siłowego na nastrój i samoocenę człowieka. Osoby trenujące siłowo cechuje:

  • Większa pewność siebie – Trening siłowy może pomóc Ci poczuć się bardziej komfortowo we własnej skórze. Kiedy dobrze wyglądasz, a Twoje ciało porusza się dobrze, i Ty czujesz siedobrze
  • Mniejszy poziom stresu – Trening siłowy stymuluje produkcję endorfin, które wpływają na nasz nastrój, sprawiając, że czujemy się szczęśliwsi i mniej zestresowani. To także świetny sposób na nawiązanie nwoych znajomości!
  • Wysoki poziom energii – regularne ćwiczenia pomagają zwiększyć ogólny poziom energii poprzez zwiększenie przepływu krwi w całym organizmie, co ostatecznie poprawia również funkcjonowanie mózgu.

Podsumowanie

Trening siłowy to świetny sposób zadbania o nasze zdrowie i kondycję. Wbrew pozorom nie musi być nudny ani powtarzalny – istnieje tak wiele sposobów, by stawiać sobie wyzwania i urozmaicać ćwiczenia! Można na przykład skorzystać przy tym z przewodnika po treningu siłowym (link) opublikowanego na portalu Fitnessowy.NET, który pomoże nam znaleźć formę treningu odpowiednią dla nas.

Pamiętaj, że trening siłowy można wykonywać zarówno na siłowni, jak i w domu, samemu lub z przyjaciółmi. Jeśli nie jesteś pewny, czy trening siłowy jest dla Ciebie, możesz skorzystać z usług trenera personalnego. Wtedy przekonasz się, że nigdy nie jest nudno, gdy masz frajdę z robienia czegoś dobrego dla swojego ciała.

Komentarze

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności